A magyar-orosz űregyüttműködésről beszélnek majd a Roszkoszmosz vezetőjével a pénteki találkozón.
Moszkvában tárgyal az Orosz Szövetségi Űrügynökség (Roszkoszmosz) vezetőjével a külgazdasági és külügyminiszter pénteken – közölte a TASZSZ a moszkvai magyar nagykövetség tájékoztatására hivatkozva.
Szijjártó Péter és Dmitrij Rogozin az orosz hírügynökség szerint a magyar-orosz űregyüttműködés lehetőségeit vitatja meg. A külügyi tárca vezetője Oroszország legnagyobb befektetési intézményének, a Vnyesekonombanknak a vezetőjével, Igor Suvalovval is egyeztet.
A Roszkoszmosz sajtószolgálata korábban azt jelentette, hogy a szervezet vezetője egy magyar űrhajós kiképzéséről és a Nemzetközi Űrállomásra juttatásáról egyeztet majd a magyar féllel.
Szijjártó Péter két hete jelentette be, hogy Magyarország 2024-ben újra űrhajóst kíván küldeni az űrbe. Erről már tavaly ősszel nyilatkozott a hvg.hu-nak Ferencz Orsolya, az űrkutatásért felelős miniszteri biztos. Ő akkor arról beszélt, hogy igyekeznek megvizsgálni minden lehetőséget, "hogyan tudunk visszatérni oda, ahol már egyszer voltunk".
Inkább gyártsunk műholdat, mint robbanómotort - két perc alatt képbe hozzuk az űrprogramról
Miért kell Magyarországnak űrprogram? Mennyibe kerül, és miért Szijjártó Péterhez tartozik? Gergely Márton két perc alatt elmagyarázza a lényeget.
Még nem látszik, hogy nagyobb lesz-e az ötéves űrterv lángja, mint a füstje
A programért lobbizó szakemberek szerint valós lehetősége van annak, hogy újra magyar űrhajós induljon a csillagok felé. Az biztos, hogy a magyar űrkutatás és -ipar igyekszik behozni a hátrányát, a világ űrkutatása pedig jelentős átalakulás előtt áll. Csak a világűrben akkora a csend, mint a Szijjártó Péter külügyi és külgazdasági miniszter által bejelentett ötéves magyar űrterv körül.