Ez baj: nem úgy működik az emberi agy az űrben, mint ahogy kellene
A NASA friss kutatási eredménye szerint másként teljesítenek az asztronauták a Földön és az űrben. Utóbbi azért probléma, mert negatív hatása lehet a hosszú távú űrutazásra is.
A NASA friss kutatási eredménye szerint másként teljesítenek az asztronauták a Földön és az űrben. Utóbbi azért probléma, mert negatív hatása lehet a hosszú távú űrutazásra is.
A négytagú misszió Florida partjainál csapódott a vízbe, és az egyik űrhajóst megfigyelés alatt tartják, de egyelőre nem tudni, miért.
Kapu Tibor és Cserényi Gyula kiképzése augusztusban kezdődött a NASA Johnson Űrközpontjában. Az evéstől az alvásig mindent újra kell tanulniuk.
A NASA rossz időjárási körülményekre hivatkozott.
Az űrkutatóknak és -utazóknak azért is van szükségük speciális dietetikusi segítségre, hogy étrendjükkel minél hatékonyabban megelőzhessék a daganatos betegségeket, a csontritkulást és az izomvesztést, ezek veszélye ugyanis többször akkora az űrben, mint földi körülmények között. Miért esznek liofilizált húst, hogyan lehet salátát termelni a bázisokon, és milyen íze van a mikróbákból, ásványi anyagokból és levegőből előállítható fehérjének? Benyó Zsuzsannát kérdeztük.
Nem lép idén magyar a Nemzetközi Űrállomásra: elhalasztották Kapu Tiborék misszióját.
A képzésben résztvevők olyan tudást szerezhetnek, amely nemcsak az űrben, hanem a Földön is hasznosítható.
Amerikai kutatók szerint gyorsan ki kell találni valamit az űrhajósok gyógyszerelésére, egy Marsra induló küldetés során ugyanis a többségük szavatossága nem garantált.
Brit és amerikai kutatók szerint az űr sugárzása komoly károsodást okozhat a hat hónapig tartó úton.
A SpaceX űrturistáinak vizsgálata során kiderült, hogy minimális testi és kognitív hanyatlás mutatható ki a világűrbe kijutó embereknél.
Amerikai kutatók szerint a nők szervezete nemcsak ellenállóbbnak tűnik az űrutazás okozta stresszel szemben, de gyorsabban is regenerálódik a Földön.
Nemrég jelentették be, hogy Kapu Tibor lesz a következő magyar űrhajós, tartalékosa pedig Cserényi Gyula. A két asztronautajelölt hamarosan elutazik Houstonba, ahol a kiképzés utolsó, legfontosabb szakasza következik. Mi vár ott rájuk? Erről kérdeztük őket – és Jim Christensent, aki a Kennedy Űrközpont egykori munkatársaként rálátott az űrhajóstréning legkritikusabb szakaszára.