Közleményt adott ki az Innovációs és Technológiai Minisztérium hétfő délután az új Nemzeti Tiszta Fejlődési Stratégiához kapcsolódó kérdőívről.
A tárca azt írta, Magyarország „a Brüsszel által előírt cselekvési tervek elkészítése kapcsán minden esetben társadalmi egyeztetésre bocsátotta az adott témát, ilyen volt például
- a Nemzeti Energiahatékonysági Cselekvési Terv,
- a Megújuló Energia Hasznosítási Cselekvési Terv és
- a Második Nemzeti Éghajlatváltozási Stratégia.”
Ebbe a sorba illeszkedik az új Nemzeti Tiszta Fejlődési Stratégia. Ennek az elkészítését a párizsi klímaegyezmény megkötésekor írták elő, ahogyan azt is, hogy a kormányoknak nyilvános konzultációt kell folytatniuk a klímahelyzet kezeléséről.
Ahogy pénteken megírtuk, bár a Kormany.hu-ra felkerült az ehhez kapcsolódó kérdőív, annak megismertetéséért nem sokat tett a kormányzat. Ráadásul nagyon rövid időt hagyott a kitöltésre is: a honlapra november 18-án került fel a konzultációról szóló hír, az űrlapot beküldeni pedig csak hétfőn, 25-én délig lehetett.
Amint a hír körbefutott a sajtóban, több ellenzéki párt is jelezte, hogy hiányolja a nemzeti konzultációk alkalmaival megszokott körítést. A Párbeszéd például úgy döntött, „a kormány szakmaiatlan, sunyi álkonzultációja” helyett sajátot indít. Erre válaszul vasárnap az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) közleményt adott ki, amelyben az volt olvasható:
Nem indított nemzeti konzultációt, a Brüsszel által előírt tájékoztatási formának tettünk eleget. Ezért arra kérjük az ellenzéki pártokat, forduljanak Brüsszelhez, mert a formát és a határidőket Brüsszel írta elő. Amennyiben a kormány klímaügyben nemzeti konzultációt akar lefolytatni, akkor azt a szokásos módon fogja megtenni.”
Később Hollik István kormányszóvivő az InfoRádióban kontrázott rá az ITM közleményére. Úgy fogalmazott, a konzultációnak
nem az a célja, hogy az emberek átfogó véleményét megtudja a kormány, hanem egy Brüsszel által előírt kötelezettség, amelynek a kormány eleget tesz.
Ehhez képest a tárca hétfő délutáni közleményében azt írta:
Örülünk annak, hogy a kérdőívet ennyien, több mint 200 ezren töltötték ki. Mindenkinek a véleménye számít, a beérkezett válaszokat a minisztérium kiértékeli, annak eredményeit nyilvánosságra fogjuk hozni. Ezt követően tárgyal majd a kérdésről a kormány. Magyarország kormánya – ahogyan eddig is – a magyar emberek véleményének figyelembevételével fogja meghozni döntését.