Itthon hvg.hu 2019. november. 21. 07:14

Sikkasztás miatt ítélték el Kengyel polgármesterét

Nagy Szilárd felfüggesztett börtönbüntetést kapott.

Folytatólagosan, jelentős értékre elkövetett sikkasztás és nagyobb értékre elkövetett sikkasztás bűntette miatt 1 év, végrehajtásában 3 évi próbaidőre felfüggesztett börtönbüntetésre ítélte a Jász-Nagykun-Szolnok megyei Kengyel polgármesterét a Szolnoki Járásbíróság. Nagy Szilárd az elmúlt 5 évben több mint 10 millió forintot sikkasztott a község vagyonából.

Az október 28-án meghozott, aznap jogerőssé vált ítéletben a bíróság előzetes mentesítésben részesítette a vádlottat, vagyis a döntés nem eredményezi automatikusan polgármesteri tisztségének megszűnését.

A Szolnoki Törvényszék közleményéből kiderül: a vádlott azért, hogy a vele szemben fennálló tartozását rendezze, az önkormányzat hozzájárulása nélkül, annak nevében megbízási szerződést kötött egy szolnoki ügyvéddel, akinek 2014. február 1-je és 2019. február 1-je között összesen 7 millió 620 ezer forintot fizetett ki az önkormányzat. Eközben az ügyvéd ténylegesen semmilyen tevékenységet nem végzett az önkormányzat javára. Az ezzel okozott kár a mai napig nem térült meg.

A polgármester szintén az önkormányzat hozzájárulása nélkül, az önkormányzat nevében, szóban állapodott meg egy másik ismerősével a helyi labdarúgó-sportegyesület focistáinak utaztatásáról. A cég teljesítette a megállapodásban foglaltakat, az önkormányzat pedig 2019. március 28-án 569 349 forintot fizetett ki a megállapodás szerint, amit a vádlott utóbb megfizetett az önkormányzatnak, így az okozott kár megtérült.

A vádlott emellett a helyi vízközmű-társulat vezetőjeként 2016. június 30-a és 2018. december 31-e között 2 375 355 forintot sikkasztott el annak házipénztárából, amiből 742 300 forintot utóbb visszafizetett, így az okozott kár részben megtérült.

Az ügyben 2019. augusztus 21-én emelt vádat a Kecskeméti Járási Ügyészség.

A Szolnoki Járásbíróság október 28-án előkészítő ülést tartott az ügyben, amelyen a vádlott az ügyésszel korábban megkötött egyezségben foglaltakkal egyezően beismerte a bűnösségét, és lemondott a tárgyaláshoz való jogáról, egyúttal azt kérte, hogy a bíróság előzetes mentesítésben részesítse.

A bíróság az előkészítő ülésen jóváhagyta a fenti egyezséget és ítéletet hozott, amit az ügyész, a vádlott és a vádlott védője is tudomásul vett, így az a kihirdetése napján jogerőre emelkedett.

Az Index emlékeztetett: a 3500 lakosú Kengyelen 2014-ben Nagy Szilárdot a Fidesz–KDNP jelöltjeként, szavazatok 93 százalékával választották polgármesterré, később azonban megromlott a viszonya a térség fideszes országgyűlési képviselőjével, Boldog Istvánnal. Az idei önkomrányzati választáson már függetlenként mérette meg magát, vele szemben a kormánypártok Bartus Gábort, Rákócziújfalu fideszes alpolgármesterét indították. Nagy végül közel kétszer annyi szavazatot kapott október 13-án, mint a kihívója.

Nagy Szilárd a Facebook-oldalán reagált az ítéletre, amelyben azt írta, "annak a döntésemnek, hogy mindenben együttműködtem az ügyészséggel és az előkészítő ülésen beismertem az ellenem felhozott vádakat, megvan a miértje. Ezen lépéseket önszántamból tettem, mert nem tudtam tovább együttműködni abban a rendszerben, ami a választókerületben zajlik. Az ügyeknek nem egyedüli szereplője vagyok, de természetesen a felelősségemet vállaltam, mint eddig mindig."

Bevallom azt is, hogy a hibás döntéseket gyakran politikai nyomás hatására hoztam meg, mert egyértelmű volt számomra, hogy ha nem működöm együtt a rendszerrel, vagyis nem bólintok rá mindenre, akkor a kengyeli emberek mindennapjait nem tudom élhetőbbé tenni."

Hirdetés
hvg360 Tiszóczi Roland 2024. november. 30. 07:00

Európának a katonai kiadások duplája sem lenne elég, ha az USA nélkül kellene védenie Ukrajnát

Donald Trump úgy vélekedhet, hogy legyen most tűzszünet a jelenlegi ukrajnai frontvonalon, Európa pedig oldja meg önerőből a térség biztonságának későbbi fenntartását. Ennek oka részben az, hogy az Egyesült Államoktól a közel-keleti és a csendes-óceáni térség növekvő feszültségei is igénylik az erőforrásokat. Kérdés, mennyi pénz és főként mennyi idő kell az európai hadiipar felfuttatására. Ami Magyarországot illeti, a honvédségi beszerzéseket intéző állami cég elleni kibertámadásban kiszivárgott dokumentumok szerint a jövőben feltehetően annyit sem költ majd védelemre, mint amennyit a NATO-ban vállalt.