Kovács Zoltán, a magyar kormány nemzetközi szóvivője gyorsan neki is ment az Európai Bizottság leköszönő elnökének.
Hosszú interjút közölt az Európai Bizottság leköszönő elnökével a Frankfurter Rundschau, a jelek szerint azonban Jean-Claude Juncker szavaival nem mindenki értett egyet: Kovács Zoltán, a magyar kormány nemzetközi szóvivője a Twitteren támadt neki a politikusnak. Kovácsot az borította ki, amikor Juncker arra válaszolt a riporternek, utólag hogyan értékelné a német kormány reakcióját a 2015-ös menekültválságra.
„Merkel nem kinyitotta a határokat, hanem nem zárta őket be. Ez nagy különbség. Ha lezárta volna a határokat, azzal lehetetlen helyzetbe hozta volna Ausztriát és Magyarországot, több százezer ember rekedt volna az Alpokban és a Keleti pályaudvaron.
Orbán Viktornak ezért inkább köszönetet kellene mondania a német kancellárnak, nem pedig kritizálnia” – mondta Juncker.
Kovács Zoltán nem késlekedett sokat a válaszával, a Twitteren felháborodottan azt írta: Merkel senkivel nem konzultált és olyan döntéseket hozott, amikhez nem volt joga.
Ennek még mindig nyögjük a következményeit, miért kellene hát hálásnak lennünk: Azért, hogy a több százezer bevándorló nem hajlandó integrálódni vagy hazamenni? – írta Kovács.
3/3 Really? Merkel didn't consult anyone. She made decisions she didn't have any right to make. And we still suffer from their consequences. What should we be thankful for? The hundreds of thousands of immigrants unwilling to integrate or go back home?
— Zoltan Kovacs (@zoltanspox) October 29, 2019
A Frankfurter Rundschau interjújában nem csak a menekültválságról esik szó, Juncker azt is elárulta benne, hogy ha lejár a mandátuma, „gyorsabban fogja elhagyni Brüsszelt, mint Nagy-Britannia az EU-t”. A bizottság elnöke ugyanakkor elismerte, hiba volt távol maradnia a brit belpolitikai vitáktól a Brexit-népszavazás előtt, mert rengeteg hazugság terjedt az Európai Unióról. Azt azonban nem gondolja, hogy az európai projekt veszített volna a vonzerejéből, viszont az uniós politika olyannyira bonyolulttá vált, hogy könnyű volt a populisták céltáblájává válni.
Észak-Macedóniáról és Albániáról úgy gondolja, a két ország mindent megtett, amit kértek tőlük, és készen állnak a csatlakozásra.
Észak-Macedónia még a nevét is megváltoztatta. Képzeljük el, milyen lenne, ha Luxemburgtól vagy Németországtól kérné ezt valaki – mondta Juncker.
Mandátuma alatt egyébként a legjobban a görög válság miatt aggódott. Nagyon elszomorította, hogy voltak olyan európai kormányok, melyek gondolkodás nélkül kidobták volna Görögországot az eurózónából, amikor annak beláthatatlan következményei lettek volna. Juncker az interjú végén még arra is válaszolt, mit szól ahhoz, hogy folyamatosan az alkoholproblémájáról pletykálnak.
Az elején még nagyon zavart, de most már nem érdekelnek a vádaskodásoknak. Nem kényszerítheti térdre Trumpot, aki részegen megy a Fehér Házba. Sokan, akik még nem jártak a Fehér Házban, egyáltalán nem is mehetnének oda, mert állandóan részegek – csapta le a magas labdát Juncker.