Itthon MTI/hvg.hu 2019. október. 01. 16:06

Orbán levelet írt Jimmy Carternek: Sosem felejtjük el a Szent Korona visszaadását

A volt amerikai elnök Jimmy Carter 95 éves, Orbán Viktor szülinapi levelében azt köszönte meg, hogy az elnöksége idején visszaadták a koronát Magyarországnak.

Ma 95 éves Jimmy Carter, az Egyesült Államok 39., demokrata párti elnöke, aki 1977 és 1981 között volt hivatalban. Ez alkalomból Orbán Viktor miniszterelnök is levélben köszöntötte a volt elnököt. 

Havasi Bertalan, a Miniszterelnöki Sajtóirodát vezető helyettes államtitkár közlése szerint Orbán levelében azt idézte fel, hogy Jimmy Carter volt az az elnök, akinek az elnöksége idején visszaszolgáltatták a Szent Koronát Magyarországnak. Azt írta:

"Megannyi kiemelkedő alak és név található a magyar történelem lapjain, olyan emberek nevei, akik figyelemre méltó és nemes cselekedeteket hajtottak végre Magyarországért és a magyar nemzetért. Biztosíthatom arról, hogy a magyar nép sosem felejti el annak az amerikai elnöknek nevét, aki visszaszolgáltatta a Szent Koronát hazánknak, a remény sugarát hozva ezzel a vasfüggöny sötét árnyékába" - írta Orbán, hozzátéve: "úgy hiszem, hogy az Ön döntése nem csupán a politikai bátorság szép megnyilvánulása, hanem egyszersmind a transzatlanti kapcsolataink iránti elkötelezettségének bizonyítéka volt".

"Magyarország népének nevében engedje meg, hogy személyes jókívánságomat fejezzem ki 95. születésnapja alkalmából. Isten áldja és tartsa meg jó egészségben még hosszú évekig" - írta Orbán.

James Earl Carter Jr. a Georgia-állambeli, alig 600 lelket számláló Plains nevű településen, farmercsaládban született, a családban ő volt az első, aki túljutott a középiskolán. Előbb matematikát tanult, majd tengerésztisztnek, ezután jelentkezett a haditengerészet atom-tengeralattjáró programjába, ahol komoly atommérnöki kiképzésben részesült és nukleáris fizikát tanult.

1953-ban, apja halála után leszerelt, és átvette a család földimogyorófarmját, amit kezdeti nehézségek után felvirágoztatott. Sikeres üzletemberként kapcsolódott be a helyi politikai és közéletbe, a helyi iskolatanács és a baptista egyházközség vezetésébe.

A faji elkülönítést ellenző Cartert 1962-ben beválasztották Georgia állam szenátusába, 1966-ban a kormányzói széket is megpályázta, de csak négy évvel később válsztották meg kormányzónak, 1971 és 1975 között töltötte be ezt a postot. Először 1972-ben pályázott a Demokrata Párt alelnökjelöltségére, de kudarcot vallott, 1974-ben viszont elnyerte a Demokrata Párt választási kampánybizottságának elnöki tisztét.

Az 1976-os elnökválasztási kampány kezdetekor országosan még csak két százalékos volt az ismertsége, de amikor nyáron kiadta "Miért ne a legjobbat?" című könyvét, mindenki felfigyelt rá. A demokrata pártkonvención az első szavazáson választották elnökjelöltté, és az 1976. november 2-i elnökválasztáson szoros szavazati aránnyal (50,4 százalékot ért el a hivatalban lévő Gerald Forddal szemben), de az elektori voksok meggyőző többségével elnökké választották.

Az Egyesült Államok 39. elnökeként 1977. január 20-án vette át hivatalát, ő volt az első, aki becenevén, Jimmy Carterként tette le a hivatali esküt. Sokat foglalkozott az emberi jogokkal, igyekezett a vietnami sokk után hazája erkölcsi súlyát visszaszerezni a nagyvilágban. Elnöksége alatt írták alá a Panama-csatorna övezetének fokozatos átadásáról rendelkező szerződést, az Egyesült Államok felvette a diplomáciai kapcsolatokat Kínával, az ő bábáskodásával született meg Camp Davidben az Egyiptom és Izrael közötti békeszerződés, és ő írta alá Bécsben 1979. június 18-án Leonyid Brezsnyev szovjet pártfőtitkár-államfővel a hadászati fegyverek korlátozásáról szóló SALT-II. szerződést.

Elnöksége vége felé súlyos problémákkal kellett szembenéznie a moszkvai olimpia bojkottja, illetve az Egyesült Államok teheráni nagykövetségén túszul ejtett amerikai állampolgárok kiszabadítására tett sikertelen mentőakció, valamint a stagflációba süllyedt gazdaság miatt. 1980-ban a választásokon végül alulmaradt a republikánus Ronald Reagannel szemben. 

Jimmy Carter Washingtonból távozva visszatért farmjára, de továbbra is tevékeny közéleti szerepet vállalt. 

Carter 1996-ban járt Magyarországon, Vácott részt vett a Habitat for Humanity International (Házat - Hazát alapítvány) elnevezésű ökumenikus keresztény lakásépítő szervezet akciójában, amelynek keretében 500 önkéntes egy hét alatt összesen tíz lakóházat hozott tető alá. Ebben az évben kapta meg a Magyar Köztársasági Érdemrend középkeresztje a csillaggal kitüntetést is a magyar-amerikai kapcsolatok széles körű fejlesztéséért és a koronázási ékszerek visszajuttatásáért.

Hirdetés
Élet+Stílus Galicza Dorina 2024. december. 28. 20:00

Elillant történelem és babonamentes tűzvédelem – megnéztük a felújított Notre Dame-ot

Párizs székesegyháza fényesebben ragyog, mint valaha, de az évszázadok alatt felhalmozódott kosszal együtt mintha a történelmét is lemosták volna róla. Bár a felújítás még nem ért véget, ha a belső tér már nem változik, akkor az évtizedek múlva sebtében idelátogató turista azt se fogja tudni, mi történt az elmúlt öt évben a templom körül.