A kibocsátott gázok szélcsendes időben a rakparttól akár 300 méterre is érezhetőek.
Három civil szervezet, a Levegő Munkacsoport, az aHang és az Újlipótváros Szuperblokk méréseket végzett, hogy megnézzék, mennyire szennyezik a levegőt a Dunán közlekedő hajók. Ennek eredményeit egy hétfői sajtótájékoztatón ismertették – írta a 444.
Az aHang aktivistái és a XIII. kerületi civilek méréseket végeztek a levegőben a Greenpeace iránymutatásával és eszközeivel augusztus 2-a és szeptember 4-e között a Pesti alsó rakpart mentén. Összesen 16 alkalommal volt mérés, jellemzően 3 órán át keresztül.
Az eredményekről a Greenpeace vegyianyag-szakértője, Simon Gergely azt mondta:
A Duna-parton jelentős a légszennyezettség, gyakran meghaladja az órás határértéket a nitrogén-dioxid-koncentráció, és számos alkalommal lényegesen magasabb voltak, mint amit ugyanabban az időszakban a környező, forgalmas közúti csomópontoknál lévő hivatalos mérőállomások mutattak. A közlekedéstől viszonylag távolabbi hivatalos mérőállomások által mért adatokat pedig sok esetben 10-20-szorosan, néhány alkalommal pedig több mint százszorosan haladták meg.
A szakértők szerint a hajók bűze szélcsendes időben a rakparttól akár 250-300 méterre, az Újlipótváros utcáiban is érzékelhető, ami lehetetlenné teszi a huzamosabb utcai tartózkodást, és a lakások átszellőztetését.
"Azért is érthetetlen az intézkedések halogatása, mert az egészségkárosodásokból eredő kár sokkal nagyobb lesz, mint amennyibe a szennyezés megszüntetése kerülne" – mondta az eredményeket látva Marinov Péter, a helyi lakosokat képviselő civil szervezet, az Újlipótvárosi Szuperblokk ügyvivője.
A civil szervezetek a mérések eredményeit és javaslatcsomagjukat továbbították a környezetügyért felelős államtitkárságnak.