Jövőre már csaknem 200 milliárdos lesz a Liget Budapest számlája – mondja Baán László, a projekt miniszteri biztosa, cserébe idén már látunk is belőle valamit. A Szépművészeti főigazgatója azt is elárulta, hogyan kell megszerezni a pénzt nagy értékű műalkotásokra. Baánnal a csütörtökön megjelenő HVG-ben olvashat interjút.
A beszélgetés az UNESCO azon megállapításával indul, amivel a szervezet beleszállt a Liget-projektbe, túl nagynak találják a Biodómot és a Néprajzi Múzeumot, és azt kéri a kormánytól, állítsa le az építkezést. A kérdésre, hogy Baán aggódik-e a világörökségi státus miatt, azt mondta:
A valóságban szó sincs a Liget-projekt leállításának igényéről, évek óta kapcsolatban vagyunk az UNESCO szakembereivel. A nevezett két részprogram kapcsán kérnek kiegészítő információkat, s nincs kétségem afelől, hogy végül semmiféle érdemi fenntartásuk nem marad.
Ugyanakkor az UNESCO azt kéri, állítsák le a beruházásokat, amíg nem döntenek az aggályaikra adott magyar válaszokról. Baán tisztázza, „a Városliget nem a világörökség része, csupán az Andrássy út pufferzónája, amely arra szolgál, hogy a világörökségi terület értékeinek sértetlenségét biztosítsa. Nem bonyolult feladvány belátni, hogy az Andrássy út világörökségi értékeit és hitelességét semmilyen formában sem befolyásolja negatívan ez a két új épület – erre a következtetésre fognak jutni az UNESCO illetékes fórumai is, még ha bizonyos körök hazulról folyamatosan próbálják is őket más irányba befolyásolni.”
Szó esik az interjúban a kultúrharcról is, Baánt is kóstolgatták. Hogy hogyan sikerült leszerelni a támadásokat, a miniszteri biztos Orbánt idézi. „Miniszterelnök úr mondta a minap Tusványoson, hogy az elmúlt kilenc évben egyik kezünkben kőműveskanál, a másikban meg kard volt. Nos, azt hiszem, ez a metafora a legösszefogottabb válasz a kérdésre, azzal, hogy olykor persze pajzsot is használtunk.”
A teljes interjú a csütörtökön megjelent HVG-ben olvasható.