A Luca széke ripsz-ropsz összedobott projekt az új Bibó Szakkollégiumhoz képest.
Pár napos a hír, hogy Magyarország 2027-ben is vizes vb-t rendez. A kormány szerint nem lesz szükség nagy beruházásokra, mert minden megvan 2017-ből, bár a városligeti szinkronúszó-komplexum vagy a Batthyány téri toronyugró alkalmatosság milliárdokért megépült, majd szintén milliárdokért le lett bontva.
Ugyanakkor az is elképzelhető, hogy a 2022-re, szlovák-magyar közös kézi-vb-re megépülő szupercsarnok ad majd helyszínt a versenyeknek, ha a 46 milliárdos Duna Aréna befogadóképessége nem lenne elegendő.
Csak remélni tudjuk, hogy a 2017-es vb egyik hivatalos szálláshelye, a fővárosi Ménesi úti Bibó Szakkollégium kibővítése is elkészül addig, ha már a 2017-es eseményre nem sikerült. Pedig erre hivatkozva gyorsították fel az engedélyezési eljárást és lett a projekt kiemelt.
A vb hivatalosan első embere, Seszták Miklós miniszter bukása után a központi beruházásokat szintén alig kapó, a kollégiumi beruházást végrehajtó Penta Industry eredetileg 2017 május végére kellett volna hogy elvégezze a munkát, de ez nem sikerült, 2018 május lett végül a határidő - a projekt a vizes vb egyik szégyenfoltja lett. Pluszpénzt is kaptak: 405 millióról 600 millióra emelkedett a projekt ára. (Kisvárdán sem fejezték be a stadionépítést, szerződést bontott velük a város, majd Szolnokon is kitették őket a stadionberuházásból).
De mi van a Bibóval? 2018 májusa már elmúlt, a NER dübörög, az ország épül-szépül.
Az épület elkészült, de belül még semmi, fotósunknak a helyszínen készült felvételei alapján ide még egy ideig nem tud beköltözni a diáksereg.
Megkérdeztük a Magyar Nemzeti Vagyonkezelőt (MNV), hogy áll az épület. Kapaszkodjanak meg: még mindig nincs kész. "Az ELTE Bibó István Kollégium rendelkezik használatbavételi engedéllyel. A Szakkollégium működéséhez szükséges bútorozási munkálatok még folynak annak érdekében, hogy az épület a funkcióját betölthesse." Azaz még a bútorozás zajlik a kétéves csúszásban lévő projektben.
Az MNV a hvg.hu-nak adott egy évvel ezelőtt adott válaszából kiderült, az állam 104 milliós kötbért követel a cégtől, amely ezt vitatja, peres eljárás várható. A beruházás végösszege 637 millió forint. A mostani válasz szerint a Pentának előbb-utóbb fizetnie kell: "a késedelmi kötbér érvényesítése iránt indított per folyamatban van".