Itthon Domány András 2019. július. 12. 20:05

Menesztették a világörökségi pályázat miniszteri biztosát

Domány András
Szerzőnk Domány András

Visy Zsolt koordinálta a dunai limes magyarországi szakaszának jelölését.

Visszavonták Visy Zsolt miniszteri biztosi megbízatását. - áll a Hivatali Értesítőben. A régészprofesszor 2020. november 4-ig kapott kinevezést a Magyarország által UNESCO Világörökségi cím elnyerésére benyújtott nemzetközi pályázat szakmai gondozására és az UNESCO Világörökség Bizottságában Magyarország képviseletére, de Gulyás Gergely miniszter július 12-én közzétett, de már július 5-től érvényes utasításával visszavonta a megbízást.

Ezt magyarázhatja, hogy a biztos feladatának korábbi megnevezése így szólt:

„’A római birodalom határai - A dunai limes magyarországi szakasza’ világörökségi várományos helyszín Világörökség Jegyzékébe történő jelölésével, valamint a Hajógyári-szigeten fekvő helytartói palota bemutatásával összefüggő feladatok koordinációjáért felelős miniszteri biztos”.

Kinevezésekor a bírálatokra válaszolva azt mondta: „15 éve kéretlenül, önszántamból és bármilyen anyagi ellenszolgáltatás nélkül dolgozom a magyarországi római limes világörökségi helyszínné válásáért”.

A kormány nemrég kivette a szigetet a javasolt helyszínek közül, mert egy név nélkül nyilatkozó informátor szerint el akarta kerülni, hogy „a régészek, műemlékesek az UNESCO-hoz rohangáljanak, ha nem a kedvükre való rekonstrukció születik”. Így viszont nem kapta meg a Világörökség Bizottságtól a jelölést a magyar–német–osztrák–szlovák pályázat, a Római Birodalom egykori határvidékének a dunai szakasza nem lehet a világörökség része.

A miniszteri biztos ezért a 444 információja szerint bocsánatot kért a másik három ország szakembereitől. Most menesztették.

Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2024. december. 02. 15:00

Orosz olajtermékek az EU-ban: napokon belül lejárhat a szankció alóli felmentés, piacot veszthet a Mol

Tilos az unión belül orosz olajból finomított áruval kereskedni, kivéve, ha a Mol szlovák leánycége vagy, és Csehországnak adsz el. Ennek a felmentésnek viszont december ötödikén vége, hacsak meg nem hosszabbítják. Mennek már a tárgyalások, de már a felállás sem világos: Szlovákia és a Mol nagyon akarja az újabb egy évnyi mentességet, Csehország viszont hallgat.