Itthon hvg.hu 2019. május. 30. 12:30

Gulyás Gergely: Budapesten nagy győzelmet fogunk aratni az önkormányzati választásokon

A Miniszterelnökséget vezető miniszter szerint nem kell félni a Fidesznek a fővárosi önkormányzati választáson. A Kormányinfón arról is beszélt, a kormányközeli médiaalapítványban olyan lapok vannak, amelyek nem voltak balliberálisok, és sok közülük "falusi hírmondó". De szóba került a Strache-videó is, az MTA és a CEU-ügy is.

Az EP-választásról kérdésre azt mondja, sosem szabad elégedettnek lenni egy választáson sem, 71 választókerületben több mint 50 százalékot kapott a párt, ez egy pillanatkép, de mutatja a párt eredményének erejét.

"Budapesten is nagy győzelmet fogunk aratni",

mert önkormányzati választások lesznek, és a helyi polgármesterek eredménye, ismertsége, munkája akár 20 százalékot is jelenthet a Fidesz fővárosi népszerűségének pluszban.

Különösen nem fontos, hogy a Pascal Canfin mit mondott – a Macron-féle Renaissance párt EP-listájának második helyezettje szerint nem elképzelhető szövetség az Európai Néppárttal, amíg annak tagja a Fidesz. A Néppárt az eljelentéktelenedést kockáztatja, mandátumokat vesztett, míg a Fidesz eggyel többet mondhatja magáénak. "A Néppárt tagjai vagyunk, amíg ez így van, ez határozza meg a helyzetünk."

Gulyás nem tudja, miért mondta azt Heinz Christian Strache alkancellár az ominózus videón, hogy egy olyan központosított médiát szeretne, mint amilyen Orbán Viktorénak, szerinte az, hogy a médiacégek magyar tulajdonban legyenek, szuverenitási kérdés, erősíti az ország szuverenitását. Szerinte a KESMA-lapok között van rengeteg "falusi hírmondó". A konzorciumi tag médiumok amúgy sosem voltak balliberálisnak mondhatók.

Ha az igazságszolgáltatás függetlenségével kapcsolatban hirtelen meghallotta az Európai Bíróság kritikáját, más ügyekben is meg fogja hallani? Az CEU-ügyben nem tervez változtatni a kormány, mondja Gulyás Gergely.

Az igazságügy-miniszteri posztról június 23-án távozik Trócsányi László, és megy Brüsszelbe EP-képviselőnek, ekkorra lesz meg, ki lép a helyére. A kormány még nem tudja, kit támogat Európai Bizottság-i elnökként, egy volt miniszterelnök, tapasztalt jelöltet látna szívesen.

Az MTA nem fogadja el a kutatóintézeti hálózatát érintő kormányzati törvénytervezetet – ezt nem is neki, hanem a Parlamentnek kell elfogadnia, mondja Gulyás Gergely. Egy évig tárgyalt a kormány az akadémiával, joga van a kormánynak az MTA-val eltérően dönteni. Az MTA függetlensége adott, a kutatóintézeti hálózat egy másik dolog, mondja a miniszter. Létrejött egy megállapodás az MTA is az ITM között, ezt az MTA közgyűlése nem fogadta el, Lovász László nem volt könnyű helyzetben, de ha "ott nincs meg az erő", nincs mit tenni, nincs megállapodás, a kormány döntött, magyarázta Gulyás Gergely.

Nem tervez a kormány az igazságügyi szervezetben, annak jogi szabályozásában változtatást a komoly belföldi és külföldi gyanakvás miatt, amely minden változtatást gyanakodva figyel.

Hirdetés