A mostani felmérés szerint az LMP-nek és a Momentumnak is lehet európai képviselője.
A Fidesz tábora megingathatatlan, de a Jobbik, az MSZP és a DK szoros versenyben lehet – ez derül ki a ZRI Závecz Research Intézet május első felében, az ország felnőtt lakossága körében végzett közvélemény-kutatásából.
A teljes népesség körében a Fidesz támogatottsága a múlt havival azonos lett, 33 százalékos, a Jobbik lassú visszaesése viszont a kampányhajrában megállt, a pártot áprilisban 8 százalék támogatta, most 9 százalék. A Demokratikus Koalíció is erősödött kissé az elmúlt hónapban, 6-ról 7 százalékra. Az MSZP-nek tavaly szeptembertől 7 százalékos volt a tábora, áprilisban 8 százalékon állt, most ismét 7 százalékot ér el.
Az LMP-nek fél éven át 3 százalékos volt a támogatottsága, ezúttal 4 százalékos. A Momentumot választók aránya nem módosult, 3 százaléknyian vannak. A Kétfarkú Kutya Párthoz és a Mi Hazánk Mozgalomhoz 2-2 százaléknyi választópolgár sorakozott fel, a Párbeszédhez 1 százalék. A pártnélküliek aránya ismét csökkent, 34-ről 31 százalékra.
A biztos pártválasztók körében míg a Fidesz támogatottsága 53 százalékos, addig a Jobbiknak 12 százalékos a tábora, az MSZP-nek és a DK-nak pedig 11-11. A biztos szavazók 5 százaléka támogatja az LMP-t és 4 százalék a Momentumot. A Mi Hazánk Mozgalom és a Kétfarkú Kutya Párt az elkötelezett szavazói körben 2 százalékos, a Párbeszéd 1 százalékos.
A kampányban tovább erősödött a választók aktivitása, márciusban 38, áprilisban 43, májusban 45 százalék volt azok aránya, akik egy mostani választáson magukat biztos résztvevőnek tekintették, és rendelkeznek pártpreferenciával is. Ez alapján biztosra vehető, hogy a részvétel meghaladja a legutóbbi EP-választás 29 százalékos arányát.
Továbbra is igaz, hogy a Fidesz, illetve a DK tábora a leginkább aktív, bő héttizedük biztosan elmegy szavazni. Valamivel elmarad tőlük az MSZP és a Jobbik híveinek elszántsága, kétharmaduk mutat erős részvételi hajlandóságot. Az LMP és a Momentum támogatói némileg visszafogottabbak, nagyjából hattizedük tekinthető biztos szavazónak.
Az életkor emelkedésével egyre nagyobb a választói aktivitás: amíg a 30 év alattiaknál bő egyharmad, 35 százalék, addig a 60 év felettiek körében 58 százalék. Jelenleg az alapfokú végzettségűek és a diplomások fele részére jellemző a nagyfokú aktivitás és elkötelezettség, míg a szakmunkás képzettségűek és az érettségizettek négytizedének erős a politikai kötődése.
A fővárosban viszonylag nagy, 56 százalék a biztos résztvevő pártválasztók aránya, vidéken 42 százalék, kis és nagy településeken egyaránt.
A felmérés szerint a Fidesz az EP-választáson legalább 12 mandátumot szerezhet, a falvak, kisvárosok lakosságának nagyvárosokat megközelítő részvétele esetén ennél 1-2-vel többet is. A Jobbik, a DK és az MSZP–Párbeszéd esélyes arra, hogy 2, nagy mozgósítással valamelyikük 3 képviselőt is az Európai Parlamentbe juttasson.
A mostani felmérés azt jelzi, hogy az LMP-nek és a Momentumnak is lehet európai képviselője május 26-a után.