Az április 30-i határidőig ennyien nyilatkoztak arról, hogy a jövőre megalakuló közigazgatási bíróságokon folytatják a munkát.
A közigazgatási és munkaügyi ügyekkel foglalkozó bírák április végéig jelezhették, hogy a január 1-jén felálló közigazgatási bíróságokon kívánnak tovább dolgozni, vagy maradnak a rendes bírósági szervezetben.
A bíróságok weboldalára felkerült közlemény szerint
- a Fővárosi Közigazgatási Törvényszékhez 67,
- a Budapest Környéki Közigazgatási Törvényszékhez 18,
- a Debreceni Közigazgatási Törvényszékhez 12,
- a Győri Közigazgatási Törvényszékhez 9,
- a Miskolci Közigazgatási Törvényszékhez 8,
- a Pécsi Közigazgatási Törvényszékhez 8,
- a Szegedi Közigazgatási Törvényszékhez 10,
- míg a Veszprémi Közigazgatási Törvényszékhez 10 bíró jelentkezett át.
A Kúria közigazgatási ügyszakos bírái közül 17 bíró tett nyilatkozatot arról, hogy jövőre a Közigazgatási Felsőbíróságon teljesít majd szolgálatot. Ugyanitt folytatja pályáját a Fővárosi Törvényszék Közigazgatási és Munkaügyi Kollégiumának 3 bírája is.
A közigazgatási és munkaügyi bíróságokra beosztott 225 főből, összesen 120-an kérték az áthelyezésüket valamely közigazgatási törvényszékre. A jelenlegi törvényszéki szintről további 22 fő jelentkezett át a közigazgatási törvényszékekre.
Megrendítő beszéd egy közigazgatási bírótól a jogállam vesztéről
„Ha ez egy nagyszerű átalakítás, vajon mi, a most rendszerben lévő bírák miért nem örülünk ennek felhőtlenül" - az önálló közigazgatási bíróságok létrehozására vonatkozó kérdést Kovács András közigazgatási bíró, a Kúria egyik tanácselnök bírája vetette fel, egy a témában tartott szakmai konferencián. Az Ügyvédekkel a Demokratikus Jogállamért Egyesület rendezvényén arról is beszélt (2:16:10-nél indul.
A közigazgatási és munkaügyi bíróságokon maradó bírók 2020. január 1-jétől törvényszéki szinten folytatják tovább az ítélkező tevékenységüket. A törvényi rendelkezések szerint attól kezdve a munkaügyi ügyeket elsőfokon a törvényszékek, másodfokon az ítélőtáblák bírálják el. Ezen szervezeti változások előkészítésével a rendes bírósági szervezeten belül a bírósági elnökök és az Országos Bírósági Hivatal által alapított "Átmenet Projekt" foglalkozik.
A Közigazgatási Felsőbíróság, valamint a közigazgatási törvényszékek induló bírói létszámát az igazságügyért felelős miniszter határozza majd meg – okvasható a közleményben.
A további, betöltendő álláshelyekre a bírói pályázatok ennek alapján kerülnek meghirdetésre július 15-ig.
A közigazgatási bíróságokról szóló korábbi cikkünkben azt írtuk, még nem tudni pontosan, hány bíróra lesz szükség, és mekkora lesz a közigazgatásból igazolt "újoncok" száma. A kérdésben támpontot jelenthet viszont Trócsányi László igazságügyi miniszter a Velencei Bizottságnak adott válaszában arról beszélt: 300 új bíróra lesz szükség az új bíróságokra.