Itthon hvg.hu 2019. február. 18. 12:50

EP-választások: nem jön össze a kétharmad a Fidesznek

Legalábbis az Európai Parlament mandátumbecslése szerint. A felmérésből az is kiderül: jól taktikázik a Fidesz, ha szeretne bennmaradni az Európai Néppártban.

Tizenhárom mandátumot szerezhet a Fidesz a május végén rendezendő európai parlamenti választáson – derül ki az Európai Parlament első mandátumbecsléséből. Ez eggyel több a mostaninál, ám eggyel kevesebb a kétharmadot jelentő 14 helynél. A Kantar Public által készített kutatás alapján a 21 képviselői hely így oszlik meg 2019-2024 között:

  • Fidesz: 13
  • Jobbik: 4
  • MSZP–Párbeszéd: 3
  • DK: 1

Ezen túl 5 százalékos eredményt jósolnak még a Momentumnak, 4,5 százalékot az LMP-nek és 3,7 százalékot a Magyar Kétfarkú Kutya Pártnak, ez a három szervezet azonban nem szerez mandátumot a Kantar szerint. (A mandátumbecslés Magyarország esetében három közvélemény-kutató, a Závecz Research, a Századvég és a Publicus januári felmérései alapján készült.)

Európai Parlament

Az összesítésből az is kiderül, jól teszi a Fidesz, hogy igyekszik bennmaradni az Európai Néppártban: a konzervatív pártcsalád 183 mandátumot szerezhet meg a 705-ből, ezzel megőrzi első helyét. (Jelenleg a 721 fős EP 217 képviselője tartozik a frakcióhoz.)

Amíg az EPP népszerűsége nagyjából azonos szinten van egy éve, jelentősen visszaesett a másik nagy frakció, a baloldali, még úgy is, hogy az utolsó hetekben növelni tudta népszerűségét: a mostani felmérés szerint 135 mandátumot szerezhet meg az S&D pártcsalád. Egy éve még 152-re számíthatott a mostani ciklusban 190 képviselőt tömörítő csoportosulás. Ez azt jelenti, hogy két nagy párt nagykoalíciója sem lesz elég a többséghez – a két csoport együtt 318 helyet szerezhet meg a prognózis szerint, a többséghez legalább 353 posztra lenne szükség.

Európai Parlament

A harmadik legnagyobb frakció a liberálisoké lehet. A kutatás szerint az ALDE 75 mandátumra számíthat – ez jóval több a mostani 68 helynél, főleg, hogy a plénum létszáma zsugorodik a Brexit miatt. Ez azt is jelenti, hogy a jobboldali, EU-ellenes ECR visszaszorul a negyedik helyre, és 51 posztra számíthat – ezt jórészt az magyarázza, hogy a brit Konzervatívok EP-képviselői ebben a frakcióban ülnek, ők viszont (a jelenlegi állás szerint) 2019-től már nem vesznek részt az EP munkájában.

Összesítve az EU-párti nagy erők kevesebb mint 400 (393) helyre számíthatnak a jelenlegi állás szerint a május végi voksoláson – ez valamivel kevesebb, mint 56 százalék, vagyis elkerülhető ugyan, hogy a populista és euroszkeptikus erők többségbe kerüljenek, ám a kétharmados többségtől nagyon messze lesznek. Jelenleg a három frakció együtt az EP-képviselők 64 százalékát adja.

A hvg.hu az Európai Parlamenttel együttműködve számol be ebben a fél évben az uniós intézmények tevékenységéről, a közösséget érintő döntésekről, és ezek hatásairól. Az EP a tartalomért nem vállal felelősséget.

Hirdetés