Éger István, a Magyar Orvosi Kamara elnöke a 24.hu-nak adott interjúban mondta ezt, szerinte a kormányok mindig másodlagosként kezelték az egészségügyet. Azt is mondta, hiába írtak könyvtárnyi könyvet az egészségügyről, nem hallgatnak rájuk, ma Magyarországon pedig lutri, hogy müncheni szintű ellátást kapunk, vagy az út szélén halunk meg.
Nincsenek óriási problémák a Honvédkórházban, óriási problémák a magyar egészségügy egészében vannak, a munkaerő vonatkozásában. Elöregedett, elégtelen létszámú, kiégett, és rosszul fizetett a munkavállalói gárda,
mondta a 24.hu-nak adott interjújában Éger István, a Magyar Orvosi Kamara elnöke. Ezen szerinte úgy lehet segíteni, hogy úgy fizetik meg a munkavállalókat, hogy csak a feladatukra koncentráljanak, és ne öt helyről próbáljanak megélni. Éger hozzátette, ma Magyarországon sürgősségi ellátást kapni olyan, mint a lottó:
ugyanolyan eséllyel lehet kapni nyugat-európai színvonalú ellátást, mint meghalni az országút szélén. Ez szerencse dolga, és nem kellene, hogy az legyen.
Arról is beszélt: irritálja az orvosokat a kormány sikerkommunikációja, hiszen sok doktor megszakad a munkában, mégis rossz a munkaerő-helyzete.
A mindenkori egészségügyi kormányzatokat, beleértve a mostani, Kásler-féle minisztériumot is "inkompetens tárgyalópartnereknek" nevezte, azt mondja, az egészségügyi kormányzat a rendszerváltás óta folyamatosan és tudatosan inkompetens helyzetbe van sorolva.
A kormányokban az egészségügy mindig másodlagos kérdés, mindig a maradékelven kezelik. Az egészségügyi kormányzat érdekérvényességi képessége udvariasan fogalmazva is szerény - mondja.
A kamara elnökse szerint a most kezdődött orvos-összefogás, miszerint meg kellene reformálni az egészségügyet, beleértve a kamara megújítását is, utóbbi tekintetben téved, a kamara ugyanis mindent megtett:
15 éve mondjuk a magunkét, már egy könyvtárnyi könyvet írtunk a megoldási javaslatokról, arról viszont, hogy a politika süket és értelmetlen, én nem tehetek.
A kamarát azonban a sürgősségi ellátás reformjának tárgyalásába sem vonták be, amivel szerinte többszörösen törvényt sértett a kormány, és hiába figyelmeztették erre őket, nem reagáltak.
Az orvostársadalom egyébként "százfelé megosztott", nem állnak fel közös ügyekért. Az első, amit meg kellene oldani, a paraszolvencia kérdése, de a hálapénzrendszer fenntartása jó érdek, mert megosztja a társadalmat, mondja Éger.
Az egészségügy válságára vonatkozóan ha úgy vesszük, sajátosan, de megnyugtatott:
Egészségügy mindig lesz, csak kérdés, hogy milyen. Magyarországon még mindig jobb az egészségügy, mint Afganisztánban. A világon mindenhol van egészségügy. Nem tud összeomlani.