A Fővárosi Törvényszék ismét a TASZ érveit fogadta el a rendőrséggel szemben, amikor hatályon kívül helyezte a rendőrség határozatát, ami megtiltotta a Lánchídra vasárnapra tervezett demonstrációt. Az ítélet szerint a rendőrség figyelmen kívül hagyta az együttműködés és az érdemi egyeztetés kötelezettségét – írja közleményében a Társaság a Szabadságjogokért.
A Fővárosi Törvényszék rámutatott, hogy a gyülekezési törvényben előírt együttműködési kötelezettség keretében a rendőrségnek érdemben kell egyeztetnie a tüntetés bejelentővel, a jogszabályok mechanikus ismertetésével viszont kiüresíti az egyeztetés intézményét. Holott annak éppen az a célja, hogy lehetővé tegye a két fél közti személyes kommunikációt, amely során a felek megegyezhetnek a gyűlés megtartásának kereteiről, feltételeiről, illetve kompromisszumot köthetnek alternatívákról, ha az eredeti tervek szerinti gyűlés megtartása a jogszabályok szerint nem lehetséges. Ehhez azonban a rendőrségnek érdemi alternatív javaslatokat kell tennie a rendezvény helyét és idejét illetően, és ezekről kell megállapodnia a bejelentővel.
Ha pedig nem sikerül megállapodni, a rendőrségnek arra is van törvényes lehetősége, hogy tiltás helyett határozatban írja elő a rendezvény jogszerű megtartásának feltételeit. Ha tehát a rendőrség a közlekedés rendjének sérelmével indokolja egy tüntetés megtiltását, akkor a bíróság előtt bizonyítania kell, hogy milyen tartalmi alternatívák előterjesztésével kísérelte meg elkerülni a tiltást, és külön meg kell indokolnia, hogy miért tiltó határozatot hozott korlátozó határozat helyett.
A bíróság ítélete egy mondatban:
Az alperes az egyeztetési eljárás szabályait olyan lényegesen sértette meg, ami az ügy érdemére kihatott, hiszen a korlátozó határozathozatal lehetőségének számbavétele nélkül, jogszabálysértő módon a legsúlyosabb szankciót, a tiltó határozatot alkalmazta.
„A Fővárosi Törvényszék már az új törvény alapján hozott első ítéletében leszögezte: a rendőrségnek az a feladata, hogy biztosítsa a tüntetések lebonyolítását, és ennek keretében vizsgálnia kell, hogy milyen intézkedések szükségesek a demonstráció biztosításához. Tegnapi ítéletével a bíróság tovább alakította az új törvény hatósági alkalmazásának gyakorlatát: az egyeztetés, az együttműködés és kompromisszumkeresés jelentőségének kiemelésével továbbra is útját állja, hogy a rendőrség önkényesen tiltson” – mondta el Hegyi Szabolcs, a TASZ Politikai Szabadságjogok Projektjének munkatársa.
(Kiemelt képünk: illusztráció.)