Egyetlen napra sem változott meg a magyarországi hírfolyam ezen héten sem. Folytatódtak a Honvédkórház rémtörténetei, az MTVA is úgy kezdte a hetet, ahogy az előzőt befejezte, és kiszivárgott egy felvétel a Jobbik elnökének esküvőjéről – nem az első hitvesi csókról. Heti belpolitikai összefoglaló.
Náci karlendítéssel (is) ünnepelt Sneider Tamás felesége a menyasszonytánc után. A felvételek híre gyorsan bejárta a sajtót, majd a keddi kormányinfón kötött ki, ahol Gulyás Gergely már arról beszélt: a Jobbik és a baloldal összefogása arról szól, hogy a baloldal próbálja szalonképessé tenni a rasszizmust és az antiszemitizmust. Különösen visszás ez annak fényében – tette hozzá –, hogy a magyar baloldal a saját identitását 1990 óta valamiféle antifasiszta harcban találta meg.
A Miniszterelnökség vezetője aztán hosszan sorolta az elmúlt években „botrányba keveredett jobbikosok” történeteit. Például, hogy Szávay István, aki frakcióvezető-helyettesként azzal dicsekedett egyik párttársának, hogy egy szórakozóhelyen megütött egy zsidó nőt, bár mandátumáról lemondott, még mindig a Jobbik országgyűlési képviselője. Aztán a holokauszt-emlékművet meggyalázó volt honatya még ma is választókerületi elnök a pártban. Gulyás listája a szintén jobbikos Gyöngyösi Márton történetével zárult, aki néhány éve még össze akarta írni a zsidó képviselőket és kormánytagokat a magyar Országgyűlésben.
A Jobbik mostani elnöke a három évvel ezelőtti esküvőjén készült felvételekről a 444-nek azt mondta: a képsorokon az látható, hogy „szórakoznak és poénkodnak” a meghívottak. Vona Gábor nem nevetett, szerinte nem lehet elviccelni ezeket a karlendítős történeteket. A felvételek közlésével amúgy Sneider szerint a Jobbik lejáratása a cél. Ezt az ellenzéki oldalon többen is felhozták kiegészítve azzal, hogy nem csak a Jobbikot, hanem a baloldali ellenzéket is így akarja lehetetlen helyzetbe hozni a Fidesz. Az egyik visszatérő kormánypárti példa, hogy évekkel ezelőtt Gyöngyösi Márton listázós parlamenti felszólalása után az MSZP és a Fidesz vezetői együtt tiltakoztak a Jobbikos képviselő kijelentései miatt, ma pedig a szocialisták a Gyöngyösiékkel harcolnak a „demokráciáért.”
Orvosi esetnek számít a Honvédkórház. A folytatásos regénybe illő rémtörténeteket most Kásler Miklós, az emberi erőforrások minisztere és Benkő Tibor, honvédelmi miniszter próbálta megszakítani azzal, hogy bejelentette: több mint 3 milliárd forintért „szereztek be” új orvostechnikai eszközöket. Hogy sikerült-e ezzel a lépéssel az elmúlt hónapok egyre rosszabb leletein javítani, még nem tudni. Az biztos: első hallásra segíthet a „betegen”, hogy a 149 új, korszerű eszközt 19 egészségügyi egységnél helyezik el.
Javíthat a képen az az elképzelés is, hogy a központi régió fejlesztésénél négy centrumkórházat, 24 társkórházat és 32 járóbeteg-szakrendelőt hoznak létre. Erre tavalyelőtt 40, tavaly 30 milliárd forint jutott, idén pedig 41,5 milliárdot fordítanak rá. Ezek a tervek egyelőre azonban tüneti kezelésnek látszanak. Hogy miért? Mert a héten is menetrendszerint érkeztek a rossz hírek. Hiába a 3,5 milliárd forintos eszközbeszerzés, az a hír, hogy valóban az összeomlás határán volt tavaly augusztusban a Honvédkórház sürgősségi centruma, mindent elsöpör.
És itt nem állt meg a történet. Ezen a héten derült ki ugyanis az, hogy a Honvédkórház decemberben egyszer már bezárt koraszülött részlegének működése hétfőn újra bizonytalan volt. Bár az tény, hogy átmenetileg sikerült elkerülni az összeomlást, a tartós működőképesség a hét elején kérdéses volt. Hogy az utolsó stádiumban volt tavaly augusztusban a Honvédkórház sürgősségi centruma, azt maga a részleg eddigi, hamarosan távozó megbízott vezetője ismerte el.
A miniszter ezen a héten már beszélt arról, hogy van felelőse annak, hogy a Honvédkórház sürgősségi centruma augusztusra az összeomlás szélére került. Ez pedig nem más, mint a részleg korábbi vezetője Zacher Gábor… A kórlap mást mutat, a belső levelezések másról szólnak…
Ami talán szintén egészségügyi téma, az a filmügyi kormánybiztos halála miatt kirobbant kommentháborúk, internetes szócsaták, nyilvános boszorkányégetések, messenger-magalázások, instragyalázkodások voltak. Számolatlanul osztottak ki egymásnak és a gyászoló családnak a kommentelők pofonokat. Most még csak virtuálisan…