Hamvay Péter
Szerzőnk Hamvay Péter

Kovács Tamás történész váltja Szita Szabolcsot a Páva utcai HDKE élén. A kuratóriumot továbbra is Grósz Andor vezeti.

Mint lapunk korábban megjósolta a Miniszterelnökség leváltotta Szita Szabolcsot a Holokauszt Dokumentációs Központ és Emlékgyűjtemény (HDKE) éléről. A HVG úgy értesült, hogy Kovács Tamás történész, levéltáros, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem docense lesz az új igazgató. Kovács Tamás régóta kutatja a magyar holokausztot. Kutatási területe egyebek mellett a hazai szélsőjobboldali mozgalmak, a Magyar Királyi Csendőrség, a Magyar Királyi Rendőrség, és a nyilas éra politikai rendőrségének működése. De publikált az embermentő közszolgákról is. Korábban tíz évig dolgozott főlevéltárosként az Országos Levéltárban, és öt évig a HDKE-ben is. Úgy tudjuk a hivatalos kinevezés még nem történt meg.
A HDKE mögött álló Holocaust Dokumentációs Központ és Emlékgyűjtemény Közalapítvány kilenc fősre bővül kuratóriumának kinevezési okmányait viszont már aláírta a Miniszterelnökség illetékese. A kuratórium elnöke továbbra is Grósz Andor orvos professzor, a kecskeméti zsidó hitközség elnöke lett, aki korábban a Kecskeméti Repülőkórház főigazgatója, majd a Honvéd Kórház főigazgató-helyettes volt. Kerestük Grósz Andort, aki az új kuratórium hivatalos bejelentése utánra ígér nyilatkozatot. Ám a HVG úgy tudja, a régi-új vezetés szeretné felrázni az évi 20-22 ezer látogatót vonzó intézményt.
Jelentős időszaki kiállítás, tömegeket vonzó rendezvény nem volt az utóbbi években az emlékközpontban, aminek a vezetés szakmai inkompetenciája mellett az is az oka volt, hogy el volt fogva a belső hatalmi harcokkal. 2011-től folyamatosan voltak a súrlódások  Haraszti György, a HDKE-t fenntartó közalapítvány elnöke, és Szita Szabolcs, a múzeum igazgatója között. Haraszti közeledett Schmidt Máriához, részt vett a Sorsok Háza projektben, 2014-ben pedig – állítólag Szita tudta nélkül  – megállapodást kötött a súlyosan kompromittálódott Veritas Intézettel. A hála nem maradt el, Szita távozása után a kuratórium mellett a múzeum vezetését is rá bízta a Miniszterelnökség. Talán Haraszti működése volt a HDKE legsötétebb időszaka, akkor távozott a  legtöbb szakember: megalázó bánásmódról, pszichikai megfélemlítésről, gyanús pénzmozgásokról beszéltek a munkatársak az akkori újságoknak. A Miniszterelnökség végül elengedte Haraszti kezét, amihez a felügyelőbizottság máig titkosan kezelt belső vizsgálata is hozzá járulhatott. Ekkor, 2015-ben térhetett vissza  ismét Szita a HDKE élre, Grósz Andor pedig a közalapítvány élére.  Az elmúlt három évbe botrányok nem voltak ugyan a Páva utcában, - bár nem volt titok, hogy Grósz és Szita között nem volt épp felhőtlen a viszony. Nem igazán sikerült bekapcsolni az intézményt sem a hazai, sem a nemzetközi múzeumi, kulturális életbe.
Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.