Itthon hvg.hu 2018. december. 10. 09:08

Bíráltak a kormánybarát professzorok: A korrupció rendkívül súlyos probléma

A Professzorok Batthyány Köre idén is elkészítette elemzését az ország állapotáról, óvatosan, eltartott kisujjal ugyan, de megfogalmazták bírálatukat. „Készen állunk a vitára bármely felelősen gondolkodó honfitársunkkal” – szögezték le rögtön az elején.

A Professzorok Batthyány Köre értékelését ide kattintva érik el, a gondolatokról elsőként beszámoló Index felhívja a figyelmet, hogy a PBK már az írása elején leszögezi, bírálatuk nem csak a hatalomnak szól, hanem „a társadalmi közegnek is, hiszen annak nem csekély szerepe van a megválasztott vezetők által követett politika kialakításában. Hozzászoktunk, hogy kritikus megjegyzéseinket a sajtó túlhangsúlyozza, de ez nem kényszerít bennünket a hatalom iránti bizalmunk bizonygatására.”

Nem hallgathatják el, hogy a kétharmad ellenére a Fidesz-KDNP támogatottsága visszaesett a nagyobb egyetemi városokban, a PBK aggódik a „közéletben, elharapódzó, a demokratikusan megválasztott tisztségviselők és az ország szuverenitását megjelenítő intézmények méltósága ellen irányuló kulturálatlan, alantas, megnyilvánulások” miatt.

A migrációról és a kereszténydemokráciáról is szól a Kör, előbbit jelentős problémának látják, utóbbinál álságosnak tartják, hogy ateisták kérik számon a keresztényeken a keresztény értékeket, mert „igazából ők azok, akik nem gondolnak arra, milyen rossz hatással lenne a migráció a gazdaságunkra és a kultúránkra”.

A migrációs válság gyakori hangoztatása érthető volt a választási kampányban, meg is lett az eredménye, de azt is tudni kell, hogy sok ember szemében a propaganda túlhajtott, már-már visszatetsző volt, s ez is hozzájárulhatott az elbizonytalanodásukhoz – írják.

A korrupciót rendkívül súlyos problémának látják, meglátásuk szerint vissza kell szorítani minden formáját az adóelkerülésnek, melynek során „nem valós teljesítménnyel, hanem politikai segítséggel, a törvények kijátszásával akarnak egyesek új vagyont létrehozni vagy versenyelőnyt szerezni.”

Az oktatással kapcsolatban azt mondják, szerintük jóval nagyobb hangsúlyt kellene kapnia az anyanyelv helyes és igényes használatának, a családi életre nevelésnek, valamint a hon- és népismeretnek.

A nyáron felajzotta a kedélyeket a „gender” szakok „betiltásáról” szóló vita. Tudomásunk szerint nincs szó betiltásról, csupán annyi történt, hogy a kormány a hatályos jogszabályok keretei között maradva visszavonta a téma külön szakon való oktatására vonatkozó engedélyt. Álságos a tudományos kutatás szabadsága és a tanszabadság Alaptörvénynek ellentmondó korlátozásáról beszélni, mert a téma továbbra is szabadon kutatható és oktatható, legfeljebb nem egy kiemelt figyelmet vonzó önálló szakon, hanem például a szociológia főtárgy vagy egy doktori program keretében.

Az egészségügy kapcsán kijelentik, a hálapénzt fel kell számolni, ehhez viszont béremelés kell.

Hirdetés