Itthon hvg.hu 2018. december. 06. 13:15

Szél Bernadett: összeállt a kép Gruevszki-ügyben

A független képviselő bizonyítottnak látja: Szkopjétől Budapestig magyar állami szervezéssel juthatott el a volt macedón miniszterelnök.

"Hiába próbálja a kormány egyszerű 'jogi ügynek' beállítani Gruevszki befogadását, attól az még egy börtön elől menekülő korrupt politikus maffiafilmekbe illő szöktetése marad" – írja blogján az LMP-ből nemrég kilépett független országgyűlési képviselő.

Szél Bernadett az ügyben felkereste a Bevándorlási és Menekültügyi Hivatalt (BMH), és párhuzamosan adatkérésekkel fordult az ügyben érintett nagykövetségekhez. A BMH részéről Végh Zsuzsanna a képviselővel közölte: azért nem vitték Gruevszkit a tranzitzónába, mert állítása szerint ez a bevett eljárás abban az esetben, ha valaki már Magyarország területén „mélységében” tartózkodik és úgy nyújtja be kérelmét.

"Végh a volt macedón miniszterelnök Magyarországra való belépéséről nem tudott nyilatkozni, de azt elárulta, hogy a kormányzati nyilatkozatokban sűrűn előforduló szándéknyilatkozat semmire se jogosít (...). A BMH tehát egyértelművé tette, hogy így biztosan nem juthatott be az országba Gruevszki" – írja Szél. A tiranai magyar nagykövetség válaszából pedig Szél számára kiderült: miután nagykövetségen nem lehet menekültkérelmet benyújtani, a BMH nem hozhatott döntést egy nagykövetségen tartózkodó személlyel kapcsolatban.

"Nem dönthet úgy, hogy Budapesten 'hallgassanak meg' valakit, aki még el sem indította a menekültügyi eljárást. Legfőképpen pedig nem adhat engedélyt arra, hogy érvényes úti okmányok nélkül belépjen az országba." Nincs itt tehát semmi „jogi ügy”, "Gruevszkit egyedi politikai döntések segítették a szökésben, jogi eljárás alá csak akkor került, amikor Budapesten elindította a menekültügyi eljárást" – vonja le a következtetést a képviselő.

Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.