Letöltendő börtönbüntetésre ítélték elsőfokon a csődbe ment Szeviép építőipari vállalat volt vezetőit. Ez az az ügy, amelyet mindkét oldal máshogy ítél meg: a Fidesz ezt Botka Lászlóhoz köti, az MSZP viszont a fideszes szálakra mutogat.
Nem kommentálta kedden Botka László szegedi polgármester az elsőfokú bíróság döntését a Szeviép-ügyben. A hvg.hu kérdésére annyit jegyzett meg: "semmi köze az ügyhöz."
Botka Lászlóval múlt héten készítettünk nagyinterjút - amelynek rövidebb verziója a csütörtöki HVG-ben jelenik meg, a bővebb pedig hétvégén a hvg.hu-n -, akkor kérdeztük a Szeviép-ügyről is, amelyet a Fidesz hozzá köt.
Arra, hogy „Botka udvari beszállítója”, „kedvenc cége” lenne a Szeviép, a polgármester azt mondta, a 2008-2009-es időszakban egy szerződése sem volt az önkormányzatnak a céggel. Felvetésünkre, hogy az egy konzorcium tagjaként kapott megbízást, azt felelte: harmincmilliárdból újították föl a szegedi villamoshálózatot, ebből négymilliárd körül volt az egyes villamosvonal építése, ahol egy három cégből álló konzorciumnak a Szeviép is a tagja volt, így körülbelül egymilliárd forintot kapott. Botka szerint azért sem lehet udvari beszállítóról beszélni, mert késedelmes teljesítés miatt beperelték a konzorciumot, amelynek 190 milliót vissza kellett fizetnie késedelmi kötbérként.
Az sem igaz, hogy a vádlottak padján ülők „szocik” – tette hozzá Botka. Az egyik tulajdonos a Szeviép csődje után azonnal Simicska Lajos elnöki főtanácsadója lett a Közgépnél, a másik a korábbi fideszes gazdasági alpolgármesterrel volt kapcsolatban. Ezt az érvet többször elmondták már a szocialisták, cáfolat eddig nem érkezett rá, de azért rákérdeztünk Simicska körénél, hogy igaz-e. Névtelenséget kérő forrásunk azt mondta,
a "mi köreinkből" én sosem hallottam, hogy Baranyi Simicska-tanácsadója lenne,
ezt emlékei szerint Szabó Bálint kezdte el terjeszteni - úgy, hogy Simicskának nem volt elnöki titulusa -, az MSZP pedig ezzel próbálta eltolni magától a szerinte MSZP-közeli céget. Azt mondja, a Szeviép-sztorihoz nekik sincs közük.
400 millió
MSZP-s szálként emlegetik, hogy a Szeviép egyik leányvállalatát Ujhelyi István szocialista politikus évekkel korábbi munkatársa vezette. Botka erre azt mondta,
az igaz, hogy ismertük. Amikor Ujhelyi stábjából kikerült, állást keresett, és a szakmájának megfelelően jelentkezett a Szeviép leányvállalatánál. Logisztikai végzettsége van, ilyen jellegű feladatot kellett végezni.
Az ennek a cégnek adott 400 milliónál vetődött fel a sajtóban, hogy abból visszaoszthattak az MSZP-nek. Botka azt mondja, a 400 millióból az építkezésekhez lízingelt földmunkagépek bérleti díját fizették, a pénzvisszaosztás nem igaz.
Arra, hogy számára a fideszes vonal mennyire volt ismert, azt mondta, „szoros személyi kapcsolatom nem volt ezekkel az emberekkel, nem szokott érdekelni egy tenderen győztes cég politikai pártállása. A tendereken mindig indult 4-5 jelentkező, az nyert, aki a legjobb árat mondta.”
Nem egy egyszerű csőd volt ez
Több tízezer cég ment tönkre 2008-2009-ben, ezek közül több ezer építési vállalkozás volt, a válság kitörésekor abban a szektorban dőlt be a legtöbb. Nem voltak beruházások, a bankok befejezték a finanszírozásukat, a csődközelbe jutott államok (mert a Szeviép Magyarország mellett Romániával is kapcsolatban volt) visszatartották a kifizetéseket, csak itt Szegeden, tucatnyi cég ment tönkre A Szeviép volt ezek közül legnagyobb. A cég rengeteg megbízást kapott az első Fidesz-kormánytól és a baloldali kormányoktól is – magyarázza Szeged polgármestere.
Szembesítettük Botkát azzal, hogy a Szeviépet - legalábbis az ügyészségi dokumentumok alapján - nem lehet egy kalap alá venni a többi, va álság alatt tönkrement céggel. A vádirat szerint ugyanis a vádlottak éveken át, a 2008 második felétől folyamatosan érkező fizetési felszólítások ellenére, egyfajta pénzügyi intézményként működtették a céget, a társaság jegyzett tőkéjét meghaladó nagyságú, milliárdos kölcsönöket nyújtottak, ebből 1,5 milliárd hitelt úgy helyzetek ki a cég tulajdonában álló gazdasági társaságoknak, valamint magánszemélyeknek – köztük saját maguknak -, sportszervezeteknek, hogy nem volt esély a pénz visszafizetésére vagy behajtására. Botka erre azt mondta, az ügyet részleteiben nem ismeri, ezért csak a hozzá köthető állításokra reagált.
Közpénzből kártalanítottak
Botka szerint „éveken keresztül sulykolták” azt a hazugságot, hogy a Szeviép hozzá kötődő botrány, a parlament pedig jóval az elsőfokú ítélet előtt törvényt hozott a kártalanításról. A károsultak 2,5 milliárd forintot kaptak, köztük olyan faktoráló cégek is, amelyek 10-20 százalékon vásárolták fel a követeléseket. „A többi, 10-20 ezer csődbe ment céggel mi van? Beleírják a gránitszilárdságú Alaptörvényükbe, hogy innentől kezdve ha valaki Magyarországon csődbe megy, mert nem tudja kifizetni a tartozásokat, azokat közpénzből kártalanítani kell?” Nem sajnálja tőlük a 2,5 milliárd forintot, de 10 év alatt szerinte már leírták a veszteséget.