Jogászok, társadalomtudások, művészek és orvosok álltak ki eddig a hajléktalanság kriminalizása ellen, most pszichológusok is petíciót fogalmaztak meg. Követelik a törvény visszavonását, és a hajléktalanság problémájának szakmailag megalapozott, humánus, segítő szándékú megoldását.
Ügyvédek, jogászok, orvosok és társadalomkutatók után már művészek is tiltakoznak az október 15-én hatályba lépett, hajléktalanságot tiltó jogszabály ellen.
Egy friss felhívásban most a pszichológusok tiltakoznak, azt írják, a hajléktalanság „egy olyan komplex társadalmi és egyéni krízisállapot, melynek megoldására a szabálysértési eljárás nem alkalmas.” Szerintük a szabálysértési eljárás „a hajléktalanság problémáját mind az egyén, mind a társadalom szintjén kizárólag elmélyíteni tudja, ellehetetlenítve a problémák megoldására tett kísérleteket.”
A megfogalmazók szerint a törvény fokozza a hajléktalan emberek kritikus egészségi állapotából fakadó további kockázatokat, például az öngyilkosság elkövetésének veszélyét. Hozzáteszik, a „hajléktalanság áldozatául esők nem bűnözők, a szegénység és a nélkülözés nem bűncselekmény. A szabálysértési törvény megváltoztatásával a jogalkotó egy olyan társadalmi normát közöl, amely a pszichológia tudományos kutatásai által alátámaszthatóan akadályát képezi az emberek közötti szolidaritás kialakulásának és fenntartásának, és magában rejti a hajléktalan emberek dehumanizációjának és a velük szembeni agresszív fellépésnek a veszélyét.”
A szöveg utolsó bekezdése szerint:
a pszichológus szakma képviselőiként, követeljük a törvény visszavonását, és a hajléktalanság problémájának szakmailag megalapozott, humánus, segítő szándékú megoldását, amelynek kivitelezésében szakmai tudásunkat szolgálatba állítva készséggel működünk közre.