Elég meredek állításokat fogalmaz meg egy holokauszttúlélő családból származó amerikai egyetemi oktató: Orbán Viktor vagy Erdogan fasiszta vezetők, akiknek megnyilvánulásai, politikai lépései párhuzamba állíthatóak a fasiszták gondolkodásával, tetteivel.
Túlzás-e a fasizmus fogalmát használni a mai populista vezetőkre? - kérdezi Jason Stanley, a Yale filozófiaprofesszora, akinek videóját a New York Times publicisztikai rovata tette közzé a Twitteren.
"If you use history and philosophy as a guide, it's easy to see parallels between Trump's words and those of the most reviled fascists in history. That scares me and it should scare you too." — Jason Stanley, professor of philosophy, Yale pic.twitter.com/2OhmgbgSGO
— NYT Opinion (@nytopinion) October 19, 2018
Stanley, aki 10 éve foglalkozik a fasiszta propagandával, sorra elemzi a világszerte fellelhető fasiszta vezetők stílusát, ideológiai építőkockáit - és ebben a sorban veszi Orbán Viktort is, mint az egyik fasiszta vezetőt. A fasiszták történelemfelfogásának része egyik alapeleme a mítikus múlt - Orbán azért változtatta meg az Alaptörvényt, hogy Magyarország újra nagy legyen, hangzik el a videóban 1:35-től. Az összeesküvés-elméletek is részei a populista vezetők mostanában dívó uralmának, Trumpot is meg akarják buktatni az államon belül összeesküvők, ez a Q elmélet a jobboldalon, ehhez elég közel áll Orbán Soros-fóbiája, mondja Stanley, illetve ő "Orbán vad kampánya a globális zsidó összeesküvés ellen" kifejezést használja (3:53), de az utána következő részlet Orbán beszédéből egyértelművé teszi, a Soros-kampányról van szó. A sok párhuzamot elrettentésnek szánja a holokauszttúlélőktől származó Stanley, nehogy túl késő legyen észbe kapni.