Az Amnesty International is az Alkotmánybíróságon támadta meg a Stop Soros törvénycsomag Büntető törvénykönyvet érintő módosítását, mert véleménye szerint ellentétes az Alaptörvény alkotmányos büntetőjogra, az egyesülési jogra és a szólásszabadságra vonatkozó rendelkezéseivel.
„A súlyosan jogkorlátozó törvénymódosítás annyira homályos definíciót ad a bűncselekményre, hogy annak gyakorlatilag bárki bármikor az alanya lehet, ami a kiszámíthatatlan helyzetet teremt, és lehetőséget ad annak önkényes alkalmazására. A törvény sérti továbbá a szabad véleménynyilvánításhoz való jogot, mert a legsúlyosabb, büntetőjogi szankciók alkalmazását helyezi kilátásba, ezzel pedig szükségtelenül és aránytalanul beavatkozik abba, hogy ki és hogyan vehet részt a migrációról szóló demokratikus közéleti vitákban” – írja közleményében az Amnesty.
Szerinte a törvény célja egyértelműen a megfélemlítés: „börtönnel fenyegetni azokat, akik segítenek a kiszolgáltatott embereknek, illetve mást gondolnak, mint a kormány. A létfontosságú és jogszerű emberi jogi munka bűncselekménnyé nyilvánítása rendkívül durva támadás a nemzetközi védelemre szorulók, illetve az őket segítő emberekkel és szervezetekkel szemben.”
Közleményét azzal zárja, az Amnesty International minden lehetséges fórumon tovább küzd egy olyan Magyarországért, ahol a kormány nem költ milliárdokat kiszolgáltatott emberek elleni gyűlöletkampányokra; ahol a civil szervezeteket a döntéshozók nem elhallgattatni akarják, hanem az észrevételeiket megfontolják; és ahol büszkék azokra, akik munkájukkal másokon segítenek.
Korábban a Magyar Helsinki Bizottság és a Soros György alapította Nyílt Társadalom Alapítványok is megtámadta Stop Sorost az Alkotmánybíróságon, illetve Strasbourgban, az Emberi Jogok Európai Bíróságán. Az Európai Bizottság pedig kötelezettségszegési eljárást indított a törvény miatt, a kormány egyelőre közölte, nem hajlandó változtatni azon.
Az Amnesty International Alkotmánybírósághoz benyújtott panasza itt olvasható.