A Magyar Tudomány Ünnepe. Egyre több előadásról derül ki, hogy nem lehet szólni róla a Magyar Tudományos Akadémián.
Megírtuk, politikai okok miatt a Magyar Tudomány Ünnepére tervezett előadásokat tiltott be a Magyar Tudományos Akadémia, így kedden kiderült: a „Nők és a férfiak szerepe és sikeressége a számítástechnikában nagy adatok alapján”, valamint a „A közösségi média jogi oldala” című előadásokat nem fogadják be. Mindezt úgy, hogy az egyik letiltott fórum felkért előadója a hvg.hu-tól tudta meg, hogy elmarad a kerekasztal-beszélgetés.
A történtek nyomán egy Széchenyi-díjas kutató lemondta az előadását, pedig ekkor még nem lehetett tudni, hogy ez még nem is az összes letiltás volt.
A Mérce ugyanis azt írja, az eredeti programtervben két olyan nagyobb blokk is szerepelt, amelyet a Magyar Tudományos Akadémia főtitkársága egyszerűen nem engedélyezett a rendezvénysorozat keretein belül, illetve a felsőbb szervek azok hivatalos programból kivételét támogatták.
Az egyik ilyen blokk a migrációval foglalkozott volna, és a különböző intézetek (Jogtudományi, Politikatudományi, Kisebbségkutató, Szociológiai) ezzel a témakörrel kapcsolatos kutatásaiból nyújtott volna ízelítőt. A leírás szerint a bemutatandó eredmények megpróbálják árnyalni a migrációról folytatott közbeszédet, sőt, foglalkoztak volna a bevándorlás mellett a Magyarországról való kivándorlással, és a roma migrációval is, ennek társadalmi hátterét tekintették volna át.
Egy másik témacsoport pedig a Fidesz-KDNP győzelmével végződő 2018-as országgyűlési választások tanulságait összegezte volna. Az eredeti tervek szerint ebben a blokkban szót ejtettek volna, mik voltak a fő okai a kétharmadnak, vizsgálták volna a választások jogi környezetét is.