Itthon MTI / hvg.hu 2018. szeptember. 11. 19:05

Állam által elismert kisebbség lehet az orosz Magyarországon

Az NVB elfogadta az ezt kérelmező aláírásokat, most kikérik az MTA véleményét, majd a parlamentnek kell döntenie erről.

A Nemzeti Választási Bizottság (NVB) keddi ülésén elfogadta az orosz honos népcsoporttá nyilvánítására irányuló választópolgári kezdeményezésre összegyűlt aláírások ellenőrzéséről szóló jelentést. A kezdeményezést legalább ezren támogatták érvényesen. A honos népcsoporttá nyilvánításról az Országgyűlés dönt. 

A nemzetiségek jogairól szóló törvény értelmében nemzetiség minden olyan – Magyarország területén legalább egy évszázada honos – népcsoport, amely az állam lakossága körében számszerű kisebbségben van, a lakosság többi részétől saját nyelve, kultúrája és hagyományai különböztetik meg, egyben olyan összetartozástudatról tesz bizonyságot, amely mindezek megőrzésére, történelmileg kialakult közösségeik érdekeinek kifejezésére és védelmére irányul. 

A HVG augusztus 30-i számában arról írt, hogy a kezdeményezést egy Oroszországban tanult magyar férfi indította, és a hazai orosz közösség 2006-ban már egyszer kísérletet tett a honosításra, az MTA azonban akkor úgy találta, hogy a kisebbség százéves folyamatos jelenléte nem bizonyítható. Akkor arra jutottak, hogy 2018-ban újra meg lehet próbálni a dolgot, mert az első világháború során nagyszámú orosz hadifogoly került az országba, akik itt telepedtek le. A HVG viszont úgy tudja, hogy az MTA idén év elején is azt írta az NVB-nek, hogy nincs meg a százéves folyamatos jelenlét.

A hetilap cikke szerint az Orbán–Putyin-kapcsolatok egyik szimbolikus gesztusa lenne az is, ha orosz nemzetiségi önkormányzat jöhetne létre.

Jelenleg 13, az állam által elismert nemzetiség van: a bolgár, a görög, a horvát, a lengyel, a német, az örmény, a roma, a román, a ruszin, a szerb, a szlovák, a szlovén és az ukrán. 

A törvény szerint amennyiben további nemzetiség kíván bizonyságot tenni arról, hogy megfelel a feltételeknek, legalább ezer, magát ehhez a nemzetiséghez tartozónak valló, a helyi önkormányzati képviselők és polgármesterek választásán szavazati joggal rendelkező magyar választópolgár kezdeményezheti a nemzetiség Magyarországon honos népcsoporttá nyilvánítását.

Ennek első lépéseként a kezdeményezők benyújtják a honos népcsoporttá nyilvánítására irányuló választópolgári kezdeményezést az NVB-hez, amely azt formai szempontok alapján elbírálja. Az NVB február 16-án hitelesítette az orosz honos népcsoporttá nyilvánításáról szóló kezdeményezést, a határozat jogerőre emelkedése után a kezdeményezőnek 120 nap alatt ezer támogató aláírást kellett összegyűjtenie.

Ezek hitelességét a Nemzeti Választási Iroda ellenőrizte, és az NVB keddi ülésén megállapította, hogy a benyújtott aláírásokból legalább ezer hiteles. Az NVB határozata ellen öt napon belül lehet jogorvoslatot benyújtani. 

Az NVB ülésén elhangzott: a jogszabályi előírásnak megfelelően a bizottság kikérte a népcsoporttá nyilvánításról a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) véleményét. Az NVB határozatának jogerőre emelkedése után az MTA véleményével és az összegyűlt aláírások számával felterjeszti a kérelmet az Országgyűléshez, amely dönt a honos népcsoporttá nyilvánításról.  

Hirdetés
hvg360 Bábel Vilmos 2025. április. 04. 06:30

„Fradi-meccsre járok, nem érint meg” – hóhérozás és büdös köcsögözés árnyékában zajlik a Tisza kampánya

Már a köztársasági elnök is úgy-ahogy elítélte azt az erőszakot, ami az utóbbi hetekben a Tisza Párt önkénteseit érte. Körbekérdeztünk, hogyan élik meg az aktivisták az első nagyobb kampányeseményüket. Mindeközben Magyar Péter pártelnök is kap fenyegetéseket, és bár vannak testőrök az eseményein, felmerül, hogy nem szorul-e állami személyvédelemre.