Hiába szerették volna meghosszabbítani tankönyveik engedélyét, ezt az illetékes szervek eljárás nélkül elutasították.
Öt magánkézben lévő tankönyvkiadó pert indított a magyar állam ellen, mert hiába szerették volna meghosszabbítani tankönyveik engedélyét további öt évre, ezt az eljárás lefolytatása nélkül visszautasították. A négy nagyobb és egy kisebb kiadó is jelentős összegeket fizetett ki annak érdekében, hogy az iskolák az ő könyveik közül is válogathassanak, míg az ugyanolyan paraméterű állami kiadók engedélyét gond nélkül meghosszabbították.
Romankovics András, a Tankönyvesek Országos Egyesületének elnöke az Átlátszónak azt mondta: a per tulajdonképpen az oktatás szabadságáról szól. Ha ezek a kiadók elbuknak, jövőre már csak az állami egyentankönyvekből tanulhatnak a diákok az országban. Romankovics nem tudja, van-e egyáltalán esélyük a magánkiadóknak.
Sporthasonlattal élve, ha felmegyünk a pályára, nulláról kezdődik a mérkőzés, és nem tudom, hogy mi vagyunk-e ennek a meccsnek az esélyesei, mert az állam gépezetének nagy ereje van
– mondta. A négy kiadó összesen 21 tankönyvre adott be hosszabbítási kérelmet, így a bíróság 21 tárgyalást tűzött ki az ügyben – az első szeptember 5-én lesz a Közigazgatási és Munkaügyi Bíróságon. Bonyolítja a dolgot, hogy nem egy, hanem hat vagy hét bíró tárgyalja majd az ügyeket, tehát nem biztos, hogy ugyanolyan következtetésekre jutnak.