Itthon hvg.hu 2018. augusztus. 31. 20:14

Leírta a CEU rektora, miért nem tanítanak szeptembertől menekülteket

Lehetséges, hogy a bevándorlási különadó nem csak a menekülteknek indított programjuk, hanem a teljes egyetem költségvetését terhelné. Választ várnak a NAV-tól.

A CEU aláveti magát a kormány akaratának, nem tanít szeptembertől menekültet – írtuk kedden. Az egyetem a Nyitott Tanulási Kezdeményezés, avagy "OLIve UP" programot engedte el, amely elismert menekülteknek segít elfogadtatni korábbi tanulmányaikat, ha azoknak nem is maradt írásos nyoma üldöztetésük miatt. Emellett felzárkóztatja őket angol nyelvből, és felkészít arra, hogy aztán Európában bárhol mesterszakon tanulhassanak.

Akkor még nem volt teljesen világos, miért állt el a CEU a program újraindításától, most azonban megjelent az intézmény igazgató-rektorának üzenete, amely választ ad a kérdésre.

Michael Ignatieff azt írja, az egyetem minél hamarabb újra szeretné indítani a képzést – az OLIve UP-ot és a Marie Curie kutatási ösztöndíjat –, amelyet a bevándorlási különadó augusztus 25-i bevezetése miatt függesztettek fel.

A CEU aláveti magát a kormány akaratának, nem tanít szeptembertől menekültet

Bajban vagyok - írja a hvg.hu-nak Ananya Azad, aki Budapestre készült, hogy a CEU segítségével folytathassa félbeszakadt újságírói tanulmányait. A hazájában halállal fenyegetett, Hamburgban menedéket talált bangladesi férfi ösztöndíjat kapott 54 további diákkal együtt, és szeptembertől kezdte volna az Európai Unió által társfinanszírozott tanulmányait.

Mint írja, jogi és adózási tanácsot kértek arra nézve, mik lehetnek a következmények a CEU és különös tekintettel azoknak a legális migránsok számára, akik részt vesznek az OLIve programban. A szakértők pedig úgy látják, hogy ezek a képzések az új törvény hatálya alá esnek, vagyis annak az összegnek, amelyből az OLIve működik, a 25 százalékát be kellene fizetni adó formájában.

"Önmagában emiatt nem függesztette volna fel a programot a CEU. A tanácsadók azonban egy súlyosabb problémát is felvetettek, méghozzá annak a lehetőségét, hogy az egyetem teljes költségvetése, amely külföldi forrásból érkezik, a 25 százalékos adó hatálya alá eshet" – olvasható Ignatieff üzenetében.

Mint írta, hivatalos megkeresést küldenek ezzel kapcsolatban a Nemzeti Adó- és Vámhivatalhoz. Ha a hatóság szerint a különadó az OLIve közvetlen költségeire vonatkozik, megfizetik az előírt összeget, és újraindítják a programot. Amennyiben azonban a teljes egyetemi költségvetés negyedét kellene befizetniük, nem újítják meg a képzést.

Hirdetés