Az Európai Egyetemek Szövetsége szerint a genderszak megszüntetése súlyos veszélyt jelentene az egyetemi szabadságra és az intézményi autonómiára.
Tiltakozik a gender szak belengetett megszüntetése ellen az Európai Egyetemek Szövetsége, azt mondják, a kormány húzása példa nélküli az Európai Unióban, a döntést nem tartják megalapozottnak. A kormány diktátumszerűen közölte: a szakot egy rendeletmódosítással eltörli, arra hivatkozva, hogy túl kevesen járnak rá, nincs az ott végzettekre kereslet a munkaerőpiacon, így pedig nem racionális gazdaságilag a képzés. Korábban ideológiai problémáik voltak a szakkal azok alapján, ahogy elképzelték, milyen képzés folyik ott. Az ELTE vezetése beletörődött ebbe – bár a tanszéknek ellenvéleménye volt –, a CEU tiltakozott, majd adatokkal alátámasztva cáfolta a kormány érveit.
Az Európai Egyetemek Szövetsége felszólítja a kormányt, törölje terveit, mivel a genderképzés egy megalapozott tudományág, amelyet a világ legrangosabb egyetemein tanítanak, a nemzetközi egyetemeknek van együttműködése a CEU-val és az ELTE-vel is. Bár a kormány azzal érvel, nincs szükség itthon a genderszakon végzettekre, a szervezet szerint nem világos, mi alapján vonta le ezt a következtetést a kormány, hiszen például az ELTE képzése csak tavaly indult. A társadalom számára hasznos tudást szereznek a végzettek.
Az intézkedés a szervezet szerint súlyos veszélyt jelent az egyetemi szabadságra és intézményi autonómiára. Kifogásolták az egyeztetés hiányát is. A szervezet megjegyzi, számtalan tiltakozást kapott egyetemektől, tudósoktól a genderszak megszüntetése miatt.