Itthon hvg.hu 2018. augusztus. 18. 10:56

A háziorvosoktól vennének el pénzt a betegszállításra

Komoly problémákkal küzd az egészségügyi alapellátás, az Emberi Erőforrások Minisztériuma mégis innen vonna el pénzt, így szüntetnék meg betegszállításban kialakult forráshiányt és a gyermekellátás költségeinek alultervezettségét. Közben kérdéses, honnan lesz pénz a beígért béremelésre.

Megjelent a kormány honlapján egy rendelettervezet az EMMI-től, „Az egészségügyi szolgáltatások finanszírozásának és az egészségügyben dolgozók bérnövelésének a szabályairól” címmel, kétnapos véleményezési határidővel, benne érdekes költségvetési átcsoportosításokkal, írja a 168 Óra.

Az előterjesztés szerint Kásler minisztériuma szeptember elsejei határidővel úgy csoportosítaná át a tárcához tartozó költségvetési forrásokat, hogy a „Háziorvosi, háziorvosi ügyeleti ellátás jogcím előirányzata terhére” 2,5 milliárd forintot elvonjon az alapellátási kasszából. Az előterjesztés hatásvizsgálata szerint ez az átcsoportosítást követően fennmaradó előirányzat, az időarányos felhasználást figyelembe véve biztosítja a további működést.

A pénz két területhez kerülne, a fele (1 milliárd 250 millió) az „Összevont szakellátás jogcím javára a gyermekellátás szorzójának 10 százalékkal történő megemelése érdekében szükséges forrás biztosításához”, a másik fele (szintén 1 milliárd 250 millió) a „Betegszállítás és orvosi rendelvényű halottszállítás jogcím javára, az ezen a területen kialakult forráshiány enyhítése érdekében" lenne elosztva.

Vagyis úgy vonnának el nem kevés pénzt az alapellátásból, hogy a múlt hónapban már meghaladta a 320-at a betöltetlen, tartósan betöltetlen háziorvosi körzetek száma Magyarországon. Az Állami Egészségügyi Ellátó Központ adatai alapján ráadásul csaknem 400 ezer ember nem jut alapellátáshoz, aminek oka éppen az, hogy hiába a praxispályázatok és a praxisvásárlási segélyek, a háziorvosok még mindig alulfizetettek, így csak nagyon kevesen választják ezt a szakmát.

Az indoklás és a hatásvizsgálati lap szerint „A tervezett jogszabály-módosítások elősegítik a béremeléssel érintett bérek kifizetésének folyamatosságát, valamint a 14 év alatti gyermekek hatékonyabb ellátását", a kabinet látszólag nem készült fel a tervezett, előre látható kifizetésekre.

A rendelet ugyanis még csak most, szeptember elsejei határidővel változtatna a szabályokon ahhoz, hogy „az egészségügyi dolgozók 2018. évi béremeléséhez kapcsolódóan a munkáltató részére biztosított többletfedezet – annak teljesítményfinanszírozásba történő beépítéséig – támogatásként kerüljön utalványozásra”.

Hirdetés