A miniszterelnök fiának nevével fémjelzett keresztény ifjúsági mozgalom magánszemélyektől és cégektől kapott adományokat, összesen 34,3 milliót, a pénzt rendezvények megtartására fordították.
Az Átlátszó ír a Felház pénzügyeiről, 2017-ben összesen 34,3 millió forint adományt gyűjtöttek a Felház számára, ezt az oknyomozó portál a keresztény mozgalom számára gazdasági hátteret biztosító KUL Alapítvány árulta el.
A lap emlékeztet arra, hogy Mihalik Angelika ügyvéd, közbeszerzési szakértő egy korábbi interjújában arról beszélt, hogy a Felház 2015-ös színrelépése után kisvártatva jelentős céges támogatók jelentek meg a KUL Alapítvány (teljes nevén a Kelet-Európai Utógondozottakért és Lakóotthonokban Lakókért Alapítvány) mögött, és a Felháznál ebből fedezhetik a Millenáris vagy a Syma-csarnok bérleti díját, ami alkalmanként akár milliós tétel is lehet.
Az interjú megjelenését követően eltűntek a támogató cégek nevei és logói a KUL Alapítvány honlapjáról, de az internetes keresők továbbra is megtalálják az alapítvány „pénzügyi partnereként”a CIB Bankot, a Hídépítő Zrt.-t, továbbá az OVIT Zrt.-t, a Strabag Zrt.-t, a Swietelsky Zrt.-t és a T-Mobile-t is. A Hídépítő egyébként a saját honlapján is megemlítette a KUL Alapítvánnyal kapcsolatos szerepvállalását:
Mecénásként évek óta hozzájárulunk az állami gondozásban felnövő gyermekek támogatását, integrációját segítő KUL Alapítvány munkájához. Emellett eseti jelleggel számos, az alapelveinkkel harmonizáló kezdeményezést is felkaroltunk az elmúlt évek során.
Az Átlátszó azt írja, a KUL Alapítvány fő tevékenysége az, hogy hátrányos helyzetű családokban és állami gondozásban élő fiataloknak szervez életvezetési programokat, klubokat, táborokat, hogy „a változó társadalom olyan teljes jogú tagjaivá váljanak, akik képesek, mernek és akarnak változtatni saját életükön”.
Utánanéztek, hogy a 2007 óta működő alapítvány miből gazdálkodik. A szervezet által leadott, a birosag.hu-n nyilvánosan hozzáférhető éves beszámolókból kiderül, hogy a KUL Alapítvány 2016-ban 21,8, 2017-ben pedig 36,6 millió forintból gazdálkodott, ebből 2017-ben nagyjából 30 millió forint volt a magánadomány. A közhasznúsági mellékletben egyéb tevékenységeik mellett a Felházzal kapcsolatos szerepvállalást is megemlítik:
Ifjúsági hitéleti programok ’Felház’ címmel: A tavalyi évben valami egészen új irányba is belevágott alapítványunk, amihez lelkes egyetemista önkéntesek hada sorakozott fel. Ez az irány ebben az évben jobban elmélyült, több programot szerveztünk. Hitéleti zenés esteket szerveztünk az Akvárium Klubban rendszeresen, illetve egy-egy nagyobb összejövetelt pl. a MOM Sportközpontban, Várkert Bazárban. Ezekre az összejövetelekre kb. 800-2000 fő jött alkalmanként. Ezen kívül az állami gondozott gyerekeinknek is hatalmas élményt adtak a profi zenei estek. Az összejövetelek célja, hogy az ifjúságnak lelki tartalmat, hitbeli megújulási lehetőséget biztosítson az ökumené jegyében. Az összejövetelek a szorgalmi időszakban kétheti rendszerességgel kerültek megvalósításra, vizsgaidőszakban és nyáron pedig kis szünetek következtek. Az anyagi erőforrások magánszemélyek és vállalatok adományaiból kerültek finanszírozásra.
A lapnak a KUL-tól azt mondták, „állami/önkormányzati cégektől, szervezetektől nem érkezett támogatás, EU-s vagy egyéb pályázati forrásban nem részesült sem a Felház, sem a KUL Alapítvány.” Azt is elárulták, hogy a Felháznak biztosított számlára 2017-ben befolyt bruttó 34,3 millió forintos adományból a magánszemélyektől érkező támogatás 13,7 millió forint volt, a jogi személyektől kapott támogatás 4 millió forintot tett ki. Ezeken kívül a rendezvényeken tartott gyűjtésekből (adománydoboz és nyugtás bevétel a rendezvényen értékesített termékek, például víz és póló) 16,5 millió forint jött össze.
Úgy tudni, a KUL Alapítvány vezetője, Németh Bálint a Cross Sound keresztény zenei fesztivál egyik szellemi atyja, mentorként és kapcsolataival is segíti a Felház alapítóit.
A HVG korábban megírta, országos hálózatot épít a Felház. Orbán Gáspár pedig nemrég azt mondta:
a magyar nemzetnek nincs más esélye, csak Jézus.
* * * Lakástámogatás meglévő és vállalt gyermekek után
A lakástámogatási rendszer egyik legfontosabb eleme a Családi Otthonteremtési Kedvezmény (CSOK). Az igénylők lakáscéljuk megvalósításához 600 ezer és 10 millió forint közötti összeget kaphatnak meglévő és vállalt gyermekük után. A Bankmonitor CSOK kalkulátorával a támogatási jogosultság könnyen ellenőrizhető, de azt is meg lehet tudni, hogy igényelhető-e a támogatáshoz kapcsolódó kedvezményes CSOK-hitel