Egymást érik az LMP-n belül azok a történések, amelyek azt jelzik, a párt nehezen dolgozza fel a választás eredményét, egymásra mutogatnak, sorra indulnak a fegyelmi eljárások. Kilépés, lökdösés, felfüggesztés. Most a fegyelmi bizottság mozdítaná az el az etikai bizottság elnökét – másodfokon Moldován László akár a saját sorsáról is dönthet.
Az egész azzal kezdődött, hogy Sallai Róbert Benedek nekiment Hadházy Ákosnak egy ülésen, az ott készült hangfelvétel pedig nyilvánosságra került. Majd május végén a párt minden pártbeli tisztségtől eltiltotta Hadházyt egy fegyelmi ügy végén első fokon, végül Hadházy kilépett a pártból.
Később Kassai Dániel, aki elsőként lépett vissza a választások előtt a pártban, öt évet kapott pártjától első fokon, semmilyen választáson nem indulhat. Róna Péter is otthagyta a pártot, Schmuck Erzsébet ellen szintén fegyelmi zajlik, ő a kampány során többször beszélt Schmidt Máriával, akinek LMP-s fia, Ungár Péter pedig egy kiszivárgott videófelvételen arról beszélt, direkt verte át Ron Werbert, egykori tanácsadójukat.
És ha ez nem lenne elég, most úgy tűnik, saját farkába harapott a kígyó. A hvg.hu több LMP-s politikustól úgy értesült, a párt fegyelmi bizottsága első fokon olyan döntést hozott, hogy megfosztják Moldován Lászlót az etikai bizottságban betöltött elnöki tisztségétől, aki eddig központi szerepet játszott a fegyelmi eljárások levezénylésében.
Információnk szerint Moldován ellen azt követően indult fegyelmi, hogy engedély nélkül nyilatkozott a Magyar Hírlapnak a már említett hangfelvételről, azt mondta, az szinte biztosan nem a hivatalos jegyzőkönyvi felvétel, ezt valaki titokban rögzítette. (A felvételről a 24.hu-nak később Kanász-Nagy Máté azt mondta, a vizsgálat minden kétséget kizáróan bebizonyította, hogy a felvételt Kassai készítette. Arra ugyan nincs bizonyíték, hogy ő rakta ki a Youtube-ra is, de a felfüggesztéshez már az a tényállás is elég volt, hogy titokban felvételt készített a bizottsági ülésről.)
A Moldován pozíciófosztását célzó elsőfokú fegyelmi bizottsági döntés azért érdekes, mert ha érkezik fellebbezés, akkor az az etikai bizottság elé kerül – aminek Moldován az elnöke. Az öttagú testületnek ő a feje, de ha adott esetben ő nem is szavaz saját magáról, akkor is van ráhatása arra a négy tagra, akivel a testületben együtt dolgozik.
Értesülésünkkel először megkerestük Moldován Lászlót, aki nem tagadta a történeket, de azt mondta, pártja engedélye nélkül nem nyilatkozhat. Később telefonon kerestük Kanász-Nagy Máté szóvivőt, ő sem cáfolt, annyit mondott, hogy
Az LMP szívesen kommentál bármilyen ügyet, amely a választók életét befolyásolja, Ez a konkrét ügy nem tartozik ebbe a körbe, nem kommentáljuk, belső ügyünk.
Levélben is kerestük a pártot, a sajtóosztálytól azt kérdeztük, hogy:
- A fegyelmi bizottság mi alapján hozta ezt az elsőfokú határozatát?
- Van-e összefüggés a mostani döntés és a korábbi fegyelmi eljárások között?
- Fellebbez-e a döntés ellen Moldován vagy bárki más?
- Ha másodfokra, az etikai bizottság elé kerül az ügy, ahol Moldován az elnök, részt vehet-e az ügy tárgyalásán az érintett?
Az LMP hétfőn rendkívüli elnökségi ülést az „ellene folyó médiahadjárat” miatt. Az elsőként az Index által ismertetett meghívó szerint „az elmúlt napok történései”, „a kialakult helyzet”, illetve „az LMP ellen indított médiahadjárat” miatt kezdeményezték ezt.
A lap szerint okokról, következményekről, cselekvési tervekről is lesz szó, de hiába érdeklődtek már vasárnap az LMP-nél bővebb információk után, hétfőn sem kaptak választ. Azt kérdezték, ők milyen történésekre gondoltak, általános álláspont-e a pártban, hogy ellenük médiahadjáratot indítottak, illetve, hogy konkrétan mit értenek ez alatt: kik indították, mikor, és hasonlók.