Rendkívüli ülést tartanak a Parlamentben. Napirend előtti felszólalások, interpellációk, azonnali kérdések. A képviselők döntenek az ittas vezetéssel gyanúsított Burány Sándor mentelmi jogának felfüggesztéséről is.
Napirend előtti felszólalásra jelentkezett Vadai Ágnes (DK), aki arról beszélt, hiába beszél Orbán mindig a magyar nemzeti érdekek védelméről, amikor folyton az orosz érdekeket szolgálja ki, amivel megalázzák a magyar embereket. Mivel az Európai Néppárt közül is többen megszavazták a Sargentini-jelentést, Vadai megkérdezte, miért tag még ott a Fidesz.
A kormány részéről Dömötör Csaba államtitkár válaszolt, nem lepődött meg, hogy mást gondol a Fidesz és a DK arról, mi a nemzeti érdek. A LIBE-bizottságban az államtitkár szerint csak zsarolás és lejáratás megy, a tények pedig érdeklik az ott ülő tagokat. Ráadásul azért nagy a nyomás Magyarországon most, mert most akarják átvinni a menekültek elosztását. A nemzeti érdek szerinte Magyarország és a magyar családok megvédése. A DK pedig jobban tenné, ha nem szólalna meg demokrácia, jogállam és nemzeti érdek kérdéseiben. „Önök lövettek a magyarokra 2006-ban.”
Bangóné Borbély Ildikó (MSZP) a magyar egészségügyről, Semmelweis-napról és a jelen állapotokról beszélt. Emlékeztetett, akkora a baj, hogy a magyarok 41 százaléka úgy hal meg, hogy az orvostudomány és a technológia jelenlegi állása szerint megmenthették volna az életét. Közben a szaktárca élén álló Kásler Miklós miniszter bejelentette, mindenki mosson kezet. „Mossák kezeiket?” – tette fel a kérdést a szocialista politikus. Felszólalása végén arra kérte a kormányt, támogassák az MSZP egészségügyi elképzelését.
Rétvári Bence államtitkár válaszolt, de a szocialista egészségügyi költségvetést nem támogatják. „Láttuk már, milyen volt az.” Kórházbezárás, elbocsájtások, kórházi ágyak megszüntetése – sorolta a politikus. Majd felidézte: kórházi napidíj, vizitdíj. A Fidesz pedig a többlettámogatásokat érkeztette meg az egészségügyi alrendszerbe. Azt kéri, inkább az MSZP szavazza meg a Fidesz költségvetését.
Napirend előtt szólal fel Lukács László (Jobbik) is, a téma nála is a Semmelweis-nap. Ebből sejthető, a téma is hasonló, sőt. Kiderült, a Jobbik Ifjúsági Tagozata aszfaltrajzokkal lepte meg aznap a munkába igyekvő egészségügyi dolgozókat, ami annyira néppárti, hogy ilyet eddig csak a Magyar Kétfarkú Kutya Párttól láthatott az ember. Majd hosszan sorolta az egészségügyi problémákat. „Államtitkár úr, minimum megegyezhetünk abban, hogy rengeteg teendő van.” Lukács szerint a Fidesz eddig két kétharmaddal nem tudott javítani az egészségügy helyzetén.
Megint Rétvári válaszolt. Felhozza, Lukácsnak korábban olyan vállalkozáshoz is köze volt, amelyik magyar orvosoknak segített külföldre menni. „Ennyire hiteles a Jobbiknak a politikája.” Majd elkezdte sorolni, mennyi minden európai színvonalú a magyar egészségügyben. Szerinte is van teendő az egészségügyben, de a Fidesz és a kormány készen áll.
Mellár Tamás (Párbeszéd, amit innentől kezdve az egész ülés során úgy rövidítünk: „P”, idézőjel nélkül), a forint árfolyamáról beszél. A kormány azt mondta, spekulálnak a forint ellen, Mellár szerint sokan rögvest Sorosra asszociáltak ezzel. Mellár a kormány figyelmébe ajánlotta, hogy az amerikai FED kamatemelésbe kezdett, az egész régióból Amerikába vándorolt vissza a pénz, de ami még fontosabb, az elmúlt két évben folyamatosan emelkedett az infláció. A magyar jegybanki alapkamat azonban alacsony, mondta, amin nem is akar változtatni az MNB. Ezek mind azt jelentik: a reál kamatláb negatív, ez nem ösztönöz arra, hogy a gazdasági szereplők forintban tartsák vagyonukat. Ezért gyenge a forint, gyengülni is fog, ha ez így folytatódik. De ha az MNB kamatot emelne, nem gyengülne a forint. Mellár szerint előbb-utóbb kamatot kell emelni, aki pedig ezt tudja, sejti, az jól tud majd spekulálni. Szerinte ebben a tekintetben nem Soros a legjobban informált.
Cseresnyés Péter államtitkár az elmúlt nyolc évet megelőző nyolc évről beszélt válaszában. De az MNB most odafigyel a forintra, bővül a gazdaság, emelkedik a foglalkoztattak száma, a munkanélküliség pedig csökken; a bérek emelkedéséről nem is beszélve. „Folyamatosan eredményeket tudunk felmutatni.” Forintgyengülésről vajmi kevés szó esett ebben a válaszban.
Demeter Márta (LMP) a rend- és honvédelmi dolgozók megbecsültségéről szólt. Illetményalapot kellene emelni, mondta. Nem beszélve a személy- és vagyonőrök megbecsültségéről, Demeter szerint a Belügyminisztériumnak fel kellene lépni az ő érdekükben. Kontrát Károly válaszolt, szerinte Magyarországon rend van és biztonság, anyagi megbecsültség, az illetményemelés forrásai rendelkezésre állnak. „Nem igaz, amit mond” – mondta Kontrát a létszámhiányról, fluktuációról. Volt, 2010 előtt, vagyis itt egy újabb elmúlt nyolc évet megelőző elmúlt nyolc évezés.
Harrach Péter a KDNP vezető politikusa, a Sargentini-jelentésről beszélt, a ’68-as forradalmárokhoz hasonlította őt. „Miközben toleranciát hirdet, nem tudja elviselni, ha valaki máshogy látja a világot.” De volt itt nyílt társadalom, EU, német koalíciós válság, migráció, EU-csúcs. Komplex külpolitikai előadás. Orbán Balázs államtitkár válaszolt, „igen, valóban megtartották a tanács soros ülését”, mondta az elhangzottakra. Majd gyorsan hozzátette, nem kell félni a soros szótól. Orbán örül a csúcson elért eredményeknek, de „nekünk munkaköri kötelességünk is, hogy féljünk.” Még egy fideszes (jó, Harrach KDNP-s, de na) felszólalt napirend előtt, Halász János. A téma hasonló. A válasz is Dömötör Csabától.
A napirend előtti felszólalások után, de még az interpellációk előtt a Ház felfüggesztette Burány Sándor mentelmi jogát, erről bővebben itt. Ittasan vezetett.
Az interpellációkra ráfordulva: Stummer János (Jobbik) az otthonápolók megbecsültségéről szólalt fel, Rétvári államtitkár válaszában pedig revolverezett egyet, arról beszélt, hogy HÖK-ös korában Stummer neve felmerült azon a listán, ahol bölcsész gólyákat listázták. De persze, odafigyelnek az otthonápolókra. Stummer viszontválaszában azt mondta, nem tudja eldönteni, napszúrást kapott vagy ennyire nem érti a dolgát. Nem fogadta el a választ.
Hiszékeny Dezső arról interpellált, amiről korábban az Index írt. A lap szerint számos tanár gyomorgörccsel jár be dolgozni abba az angyalföldi iskolába, ahol a gyermekbántalmazási ügybe keveredett volt fideszes polgármester, Putnoki Zsolt az igazgató. Rétvári azt mondta, a híresztelések ellentétben ő a tényekkel foglalkozik. A rendőrség egy nyomozást lezárt, egy folyamatban, de hivatalos szülői panasz vagy bejelentés nem érkezett a tankerületi központhoz. Hiszékeny nem fogadta el a választ, a Ház igen.
Később Rétvári Bence Horn Gyulázva oktatta Gréczy Zsoltot, aki a nyugdíjakról szólalt fel. Rétvári szerint amikor a baloldal magára hagyta korábban az IMF és a Világbank kedvéért a nyugdíjasokat, akkor szembefordultak a Horn Gyula-i tanítással is. A Fidesznek viszont fontosak a nyugdíjasok. Gréczy nem fogadta el a választ, a Ház igen.
Interpellált Tordai Bence is, hír, hogy nem vették el tőle a szót, nem tegezett le senkit, nem hívta pártelnöknek a miniszterelnököt. A Pénzügyminisztériumot interpellálta ezzel a címmel: „Miért nem a munkavállalók, miért a munkáltatók terheit csökkenti a kormány, és tényleg lemondanak-e az 55 évnél idősebb munkavállalókról?” Bodó Sándor államtitkár azt mondta, az volt az érzése, amikor olvasta, hallotta a felszólalást, mintha a munkaadói-munkavállalói döntések egy elzárt világban születnének. Ráadásul érezhető a jövedelem növekedése is, tette hozzá. A forgatókönyv ismert, a kérdező nem, a Ház elfogadta az államtitkári választ.
Bana Tibor (Jobbik) megkérdezte azt, amire előre tudhatta a választ. Vagyis hogy csatlakozik-e Magyarország az Európai Ügyészséghez. Szerinte ugyanis a kormány lábbal tiporja a jogállamiságot. A válasz: nem. Most ezt Völner Páltól hallottuk.
Jönnek az azonnali kérdések. Szilágyi György (Jobbik) azt szerette volna megkérdezni Semjén Zsolttól, hogy: „Ön elment vadászni, Ön meglőtte, a helikopter hazavitte - avagy beszéljünk a vadászatokról, amíg központilag be nem tiltják az erről szóló párbeszédet!” De Semjén halaszthatatlan közfeladataira hivatkozott, majd a harmadik soron következő alkalommal kell válaszolni. Szilágyi ezt azzal kommentálta, hogy biztos csőre töltött fegyverrel kezében üldözi a medvéket az országban.
Z. Kárpát Dániel a magas forintárfolyamról kérdezte Tállait, aki azt mondta, ez nem a kormány, hanem az MNB hatásköre, de megnyugtatta a Jobbik politikusát, a költségvetést hiába tervezték 320-as forint mellett, most meg 330 forint egy euró, nincs bajban a költségvetés. Majd odaszólt a Jobbiknak, ők tiltott pártfinanszírozást fogadtak el, szóval nem hiteles, amit mondanak pénzről.
Varju László (DK) azt szerette volna megkérdezni Matolcsy György MNB-elnöktől, hogy „hol az alagút vége?” Matolcsy helyett Nagy Márton alelnök lett a kérdés címzettje. Természetesen a forint és az euró árfolyamáról, ennek a kettőnek a viszonyáról kérdezték az MNB alelnökét. „Milyen árfolyammal számolnak?” Nagy azt mondta, szerinte nem tartozik az MNB hatáskörébe a költségvetés, az ő dolguk az árstabilitás. Matolcsy hiába ül ott a Költségvetési Tanács ülésein, de nincs dolga a költségvetéssel. Mindenesetre szerinte nincs szükség a költségvetés módosítására. Varju szerint ez színtiszta mellébeszélés.
10 percenként jár már a csepeli HÉV, erről kérdez Szabó Szabolcs. Cseresnyés Péter államtitkár válaszol, szó esik anyagfáradásról, korrózióról, de a MÁV-HÉV jelezte előre a minisztériumnak, hogy akkora a baj, hogy az hatással lesz a menetrendre. Hatással is van, a megszokott 6 helyett 10 percenként járnak a vonatok. De szeretnének, fognak is ezen változtatni. A hónap közepétől azonban már 8 percenként jár a csepeli HÉV, ami az államtitkár szerint előrelépés. Szabó szerint az államtitkár nem hiszi el, mekkora a baj, ezért őt is, a MÁV vezérét is meghívta egy csepeli hévezésre, mondjuk reggel 7-re, csúcsidőre.
Burány Sándor is a forintról kérdezett, szerinte az egész piac azt várja, lépjen valamit az MNB. Burány idézi Orbán egykori szavait: gyenge forintot csak gyenge emberek akarnak. A képviselő szerint a jegybank beavatkozhatna, ha akar, erről kérdez. Nagy elmondta, az MNB egységes és a június 19-i közleményük az irányadó. De az MNB nem kommentálja az árfolyam napi mozgását, az a piac dolga.
Jakab Péter megkérdezte, „mitől félnek?”, majd elvtársakkal köszöntötte a Fidesz képviselőit, illetve azzal kezdte, robogunk az állampárti diktatúra felé Az új gyülekezési törvényről és arról beszélt, szinte indok nélkül beszüntethető lesz egy tüntetés. Jakab szerint ugyan van félnivalója a Fidesznek, de nem úgy kell ezt kezelni ezt, hogy betiltják a tüntetéseket. Kontrát Károly államtitkár azt mondta, nyugalom, mindenki nyugodjon le, nem is neki, a BM államtitkárának, hanem az igazságügyi tárcának kellett volna címezni a kérdést. „Nem félünk senkitől, önöktől sem félünk” – mondta, majd hozzátette, nekik a biztonság a legfontosabb.