Egy brutális tárgyalási nap után megegyeztek az EU-tagállamok vezetői az uniós menekültpolitika további lépéseiben. Orbán Viktor és szinten mindenki más is győzelemről számolt be híveinek – pedig az egyetlen győztest is úgy hívják, Soros György.
Soha olyan nyúzottan nem láthattuk még Orbán Viktort, mint péntek reggel, amikor megüzente a "facebookosoknak": győztünk, azaz győzött. Szavaiból kiderült, fennállt a veszélye, hogy a menedékkérők kötelező elosztásról dönt az EU kaotikus, teljesen széttartó irányokból induló csúcstalálkozója, amelyen a migráció volt a legnagyobb kérdés és vízválasztó, de ezt sikerült elhárítani V4-es összefogással. Arról már nem beszélt Orbán, hogy vajon ki propagálta és követelte a leginkább a kötelező szétosztást – előzőleg Olaszország állt ki a felvetés mellett, az a Róma, amely aztán totális vétóval fenyegette meg a csúcsot, ha nem hallgattatnak meg a követelései.
Egy ponton Giuseppe Conte olasz miniszterelnök azzal jött elő a kormányfőtársai előtt egy EU-s munkamódszert kifogásolva, hogy ő jogászprofesszor, mire Bojko Boriszov bolgár kollégája közölte, hogy ő meg tűzoltó volt, de nem ez a módja a tárgyalásoknak, amire a svéd miniszterelnök Stefan Lövfen egyetértően azt mondta, hogy ő pedig hegesztő volt. További részleteket és izgalmas információkat helyszíni tudósítónk tollából itt olvashat az EU valaha volt egyik legkaotikusabb csúcsáról.
De mire is jutottak a 28-ak, mi az a nagy eredmény, amit mindenki diadalként interpretál?
A következőkre:
- Új befogadóállomásokat kell létrehozni önkéntes alapon EU-tagországokban (nem részletezték, hogy melyek ezek),
- Ezekben megállapodnának, hogy kik "irreguláris bevándorlók", akik nem léphetnek be az unióba
- A valódi menekültek áthelyezése szintén önkéntes alapon fog történni
- Meg kell szigorítani a menekültek EU-n belüli mozgását
- Meg kell erősíteni az EU külső határait
- Több pénzzel kell támogatni az észak-afrikai országokat, hogy visszafogják a menekültáradatot
- Meg kell vizsgálni annak a lehetőségét, hogy az EU-n kívülre tranzitzónákat telepítsenek, ezzel törve le az embercsempészek üzletét, azaz ne érje meg megkockáztatni a földközi-tengeri átkelést
- Több befektetéssel kell segíteni Afrikát, hogy az életszínvonal emelkedésével mind kevesebben induljank útra Európába
- Tovább kell dolgozni az EU-s menekültpolitika reformján, a dublini rendszer megváltoztatásán
Ezt a megállapodást dicséri most mindenki, talán csak Angela Merkel nem, aki szerint még további tárgyalások szükségesek – mindazonáltal örülhet, hogy a CSU-s belügyminisztere elfogadta a kompromisszumot, és nem dönti be a német kormányzó koalíciót.
Pedig leginkább egy ember örülhet a fenti döntéseknek, az, aki mindezekről nagyjából ugyanígy írt nemrég (Magyarországon) a hvg.hu hasábjain: Soros György.
Soros a Hogyan mentsük meg Európát című cikkében több területen is változásokat sürgetett, a menekültpolitikát illetően a következőket ajánlotta:
- "Mindig az volt az álláspontom, hogy a menekültek szétosztásának teljesen önkéntes alapon kell történnie" – erről tehát döntöttek
- "Sürgősen felül kell vizsgálni vagy megszüntetni a dublini szabályozást, amely felelős az Olaszországra és más déli államokra nehezedő igazságtalan terhelésért; és a katasztrofális politikai következményekért" – az önkéntes befogadással a dublini rendszert gyakorlatilag kiiktatják
- "Az EU-nak meg kell védenie külső határait, de nyitva kell állnia a legális bevándorlás előtt" – erről is döntöttek
- "Európa szeretne segíteni Afrikán és a fejlődő világon, a demokratikus szándékú kormányok támogatása útján. Ez helyes, mivel ezáltal az érintett országokban javulhat az oktatás és a munkaerőpiac, vagyis polgáraik kevésbé vállalják majd az Európába vezető, gyakran veszélyes utazást" – Soros gigantikus Marshall-tervet szeretne látni 30 milliárdos évi forrással, ennél jóval kevesebbet kapnak az afrikai országok, de az EU támogatja őket
Úgy fest, Orbán Viktornak "igaza" volt: Soros György mindent bevetett, hogy elfogadja az EU a tervét, és sikerrel járt. Az új csúcs megállapodásai sokkal közelebb állnak Soroshoz, mint akármelyik tagállam eredeti álláspontjához. A Soros-terv a megvalósulása küszöbén áll – és most együtt ünnepli azt Orbán Viktorral az egész EU.