Rendkívüli elnökségi ülést tart a Magyar Tudományos Akadémia, miután kiderült, az Innovációs és Technológiai Minisztériumhoz rendelték az MTA összköltségvetésének csaknem felét, több mint 25 milliárd forintot. Az ülésre megérkezett Palkovics László miniszter is.
Tiltakozik az MTA köztestületi tagjaiból alakult társadalmi fórum, a Stádium 28 amiatt, hogy a jövő évi költségvetésben a kutatóintézetek finanszírozásának nagy része, 20 milliárd forint átkerült a Palkovics László vezette Innovációs és Technológiai Minisztériumhoz, ezen kívül további 4 milliárd felett rendelkezik a miniszter. A hír hidegzuhanyként érte az MTA vezetését.
Az MTA elnöke még nem szólalt meg, éppen rendkívüli elnökségi ülést tartanak. A Stádium 28 a Facebook-oldalán azt írta, a CEU-ügy után ez a kormány újabb támadása a tudomány autonómiája ellen.
"A minisztérium, rendelkezve a kutatóintézetek költségvetéséről, jogot formálhat arra, hogy kutatási programjuktól személyzeti döntéseikig minden anyagi vonatkozású kérdéssel kapcsolatban feltételeket szabjon. A korábbi hasonló intézkedések ismeretében nem meglepő, de felháborító, hogy a kormány ezt a magyar tudomány teljesítőképességét alapvetően veszélyeztető támadást az MTA-val való egyeztetés nélkül, puccsszerűen vezette fel, ezzel a költségvetési tárgyalások idején eleve védekező helyzetbe hozva az akadémiát."
Azt követelik, az MTA kutatóintézeteinek költségvetése maradjon az MTA önálló költségvetési fejezetében. A rendkívüli elnökségi ülés előtt megszólított akadémikusok nem akartak nyilatkozni, de elcsípett beszélgetések alapján egyesek abban bíznak, ez még csak terv.
Az elnökségi ülésre érkező Palkovics László röviden nyilatkozott, azt mondta, ez nem államosítás, a kutatások koordinációja a cél. A minisztérium csütörtök délután adott ki egy közleményt, hogy az egységes innovációs és tudománypolitika érdekében kell megszüntetni a költségvetési forrásgazdálkodásban a széttagoltságot.