És erre pont a Fidesz-közeli Alapjogokért Központ bukkant rá.
Két közleményt is betárazott az Amnesty International arra az esetre, ha az Alkotmánybíróság dönt a civiltörvényről. A testület végül nem döntött, kiderült, inkább megvárja, mit mond az Európai Bíróság.
Az Amnesty május végén megírt, de nem publikált közleményei mégsem maradtak titokban: az Alapjogokért Központ ugyanis megtalálta azokat és nyilvánosságra is hozta a Facebook-oldalán.
Nem meglepő, az Amnesty "rossz előjelnek" tartotta volna, ha az Alkotmánybíróság nem semmisíti meg a törvényt, illetve ünneplésre okot adónak, ha igen.
Megkeresésünkre az Alapjogokért Központ igazgatója, Szánthó Miklós azt írta, egy Google-keresés dobta ki egymás alatt a két közleményt, azokra kattintott rá. (Kulcsszavakkal keresve az első két találatként ezt adta ki a kereső kedd késő délután is.)
Szánthóban felmerült a kérdés, nem roppant kínos-e az Amnesty számára, hogy egy még meg sem született döntésről előre prejudikálva készítenek be sajtóközleményeket, kétféle módon is megelőlegezve a döntés tartalmát.
Az Amnesty médiáért felelős munkatársa, Demeter Áron azt mondta, nem prejudikáltak a két közleménnyel, egyszerűen előre dolgoztak, a várható döntésekre reagáltak. A két nem publikált – vagyis draftban lévő – közlemény az ő IT-rendszerük hibája miatt került ki, ezt már a szakemberek vizsgálják. Sajnálja, hogy kikerült és azt is, hogy rossz a rendszer. Minden más közleményük eleve publikus.