A Miniszterelnökség vezetője a Kossuth Rádióban fejtette ki a kormány menekültpolitikáját.
Magyarországot meg kell védeni az illegális migrációtól, ezért van szükség alkotmánymódosításra és a Stop Soros törvénycsomagra - közölte Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter a Kossuth rádió Vasárnapi újság című műsorában.
Az interjúban sok újdonság nem hangzott el az MTI tudósítása alapján. A politikus elmondta, hogy az ENSZ és az Európai Unió álláspontja nagyon eltér a magyar kormányétól, és a bevándorlást támogató szervezetekhez áll közel. És azt is hozzátette, hogy szerinte az illegális migrációról Európában nem lehet közös álláspontot kialakítani. (Az EU a június végi csúcson sokadjára tesz erre kísérletet.)
A magyar álláspont szerint a menekülteknek nincs joguk arra, hogy a világon bárhol válasszanak maguknak egy országot, csak arra, hogy az első biztonságos országban menedéket kapjanak arra az időre, amíg erre valóban szükségük van - mondta a miniszter. Magyarország a jugoszláviai háborúk idején, az 1990-es években befogadott több tízezer valódi menekültet, és ezzel megmutatta, hogy első biztonságos országként védelmet nyújt a rászorultaknak - jegyezte meg Gulyás Gergely.
A Stop Soros mellett azzal érvelt, hogy az illegális migráció szervezésének büntetendővé nyilvánítása az embercsempészeket fosztja meg eszközeiktől, és az illegális bevándorlást akadályozza.
Gulyás Gergely a szolidaritásra hivatkozó kritikák kapcsán kifejtette: e tekintetben a magyar kormányon nincs mit számon kérni. Éppen a szolidaritás egyik megnyilvánulása a déli határokra épített kerítés, hiszen ha valaki nem védi az EU külső határait, akkor a belső határokon lesznek ellenőrzések, ahogy ezt már ma is megteszi több tagállam, és így épp az unió egyik vívmánya, a szabad mozgás kerül veszélybe - közölte.
Európa külső határait kell védeni, az EU-nak a schengeni határok védelmét kell megkövetelnie, és annak az összegnek egy részét, amelyet Magyarország erre fordít, az EU-nak kell állnia – ismételte el az erre vonatkozó követelést a miniszter. Orbán Viktor először tavaly nyár végén vetette fel, hogy az uniónak ki kellene fizetnie a kerítésre szánt összeg felét, az Európai Bizottság akkor úgy reagált: a rendelkezésre álló keretből szívesen támogatják a magyar kormány erőfeszítéseit a menekültválság kezelésére, de határkerítésre nem adnak pénzt.