Itthon hvg.hu 2018. május. 16. 09:44

Magyarország elutasította a migrációs reformtervet, mert az kedvezne Németországnak

Az EU soros elnöki tisztségét ellátó Bulgária kedden este bemutatta az unió új bevándorlásügyi javaslatát. A magyar tisztségviselők pedig hevesen támadni kezdték azt.

A Politico számolt be az esetről, a terv szerint megpróbálnának hidat képezni a menekültválsággal súlyosan (Olaszország, Görögország) érintett országok és azok között, akik mereven elzárkóznak a kötelező betelepítési kvóta ötletétől, ezek elsősorban Magyarország és Lengyelországban.

A bolgár javaslat szerint azok az országok, ahol belépnek az EU-ba a menekültek, öt évig bírnának felelősséggel a menedékkérők iránt (az eredeti tervek szerint ez az idő 10 év lett volna, az olaszok kettőt akartak), miután döntöttek arról, hogy maradhatnak-e az unióban. A lap szerint a javaslat lényegi eleme, hogy kötelező áttelepítés csak nagyon indokolt esetben fordult volna elő.

A tanácskozás után egy uniós diplomata elmondta, hogy a bolgárok úgy tálalták a tervezetet, mint amihez az összes tagállam hozzáállását megpróbálták figyelembe venni, de Magyarország azzal utasította el azt, hogy ez csak egyetlen tagállam, Németország érdekét szolgálja. Másik két diplomata is megerősítette ezt, egyikük szerint civilizált vita zajlott, a magyarok konkrétan nem mondták ki a németek nevét, de mindenki tudta, rájuk gondolnak. A magyarok nem kommentálták a tárgyalásokat, mások azt mondták, a bolgárok mindent megtettek, hogy összehozzák a legjobb megoldást.

A magyarok mellett a már említett olaszok is kemény dió lesznek, miután a populista 5 Csillag Mozgalom közel került ahhoz, hogy kormányra kerüljön, és nem tudni, mit akarnak a menekültekkel. Ha nem sikerül egyhangú döntést hozni, jöhet a többségi szavazás, ami még tovább élezi a kelet-nyugat szembenállást Európában.

Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 09. 12:00

Trump szóban már Putyin szintjén van, de mégis mit akar Grönlandtól, Kanadától és a Panama-csatornától?

A megválasztott amerikai elnök nem zárja ki, hogy katonai eszközökkel szerezzen meg a három kiszemelt területből kettőt, az USA északi szomszédját pedig gazdasági nyomásgyakorlással kényszerítené az 51. állammá. Donald Trump a harcias megnyilvánulásai alapján annyira veszi komolyan a határvonalakat, mint az Ukrajnát “nácítlanító” Oroszország, bár arra szerencsére kevés az esély, hogy az amerikai hadsereg bármely országot lerohanja. Összeszedtük, miért került a három kiemelt célpont Trump fókuszába.