2018. május. 04. 17:06 MTI Utolsó frissítés: 2018. május. 04. 17:10 Itthon

Tarnabodi csecsemőhalál: pénzbüntetést kapott mindkét orvos a megismételt eljárásban

Egy hathónapos kislány agyhártyagyulladásban hunyt el 2013 elején. Az ügyeletes orvos csak telefonon adott tanácsot a szülőknek. A gyermeket végül az egri kórházba, majd az egri ügyeletre vitték, és onnan hazaküldték őket. A csecsemő állapota azonban tovább romlott, és amikor megint kórházba került, már nem tudták megmenteni az életét.

Miután az Egri Törvényszék 2016-ban hatályon kívül helyezte az Egri Járásbíróság korábbi ítéletét a tarnabodi csecsemőhalál miatti büntetőperben, új eljárás indult, és pénteken elsőfokú ítéletet hirdettek. A bíróság mindkét vádlott büntetőjogi felelősségét megállapította és az orvosokat pénzbüntetéssel sújtotta – közölte az Egri Törvényszék.

Az Egri Járásbíróság a megismételt eljárásban az elsőrendű vádlottat foglalkozás körében elkövetett veszélyeztetés miatt 450 ezer, míg a másodrendűt 200 ezer forint pénzbüntetéssel sújtotta ugyanezen bűncselekményért.

A 2013. január 6-án elhunyt, többször betegeskedő hathónapos kislányt szülei már január 3-án elvitték orvoshoz, antibiotikumos kezelést kapott, így jobban lett. Január 5-én a késő esti órákban a gyermeknek 41 fokos láza volt, a nagymama telefonos hívására az ügyeletben lévő orvos, az elsőrendű vádlott mindössze telefonon adott tanácsot.

A közlés szerint a Nemzeti Erőforrás Minisztérium szakmai protokollja a lázas gyermek ellátásánál kimondja, hogy 6 hónapos korig 39 vagy annál magasabb láz esetén a csecsemőt kötelező gyermekgyógyász szakorvosi vizsgálatra vagy szakintézetbe utalni. Az elsőrendű rendű vádlott megszegte ezen kötelezettségét.

A gyermek állapota éjjel nem javult, ezért a család a csecsemőt az egri Markhot Ferenc Kórház sürgősségi osztályára, majd gyermekosztályára vitte. Az nem derült ki, hogy a gyermekosztályon miért nem fogadták a kisbabát. A szülők ezután az Agria Ügyelet Kft. egri ügyeletére vitték a gyermeket, ahol a másodrendű vádlott ügyeletes orvos megvizsgálta őt, lázcsillapító injekciót adott neki, illetve úgynevezett Tragens nyomáspróbát is végzett.

A szülők felhívták a figyelmet a gyermek karján és a köldöke alatt található pöttyökre is. Ezután az orvos a családot hazaküldte. A kislány állapota hajnalban tovább romlott. A gyermeket akkor már azonnal kórházba utalták, de ott 12 óra 30-kor agyhártyagyulladásban elhunyt.

A járásbíróság megállapította: az elsőrendű vádlott a sértett nagymamájától kapott adatok alapján megszegte foglalkozásának szakmai szabályát, amikor a közölt lázérték és az életkor tudatában nem intézkedett a beteg felvételéről és beszállításáról a gyermekosztályra.

Az ítélet nem jogerős. Az ügyész, valamint az elsőrendű vádlott a fellebbezés bejelentésére három nap gondolkodási időt kapott, a másodrendű vádlott felmentésért fellebbezett.

A korábbi, másodfokon hatályon kívül helyezett ítéletében az elsőfokú bíróság az egyik orvost 600 ezer forint pénzbüntetésre ítélte, míg a másikat bűncselekmény vádja alól bizonyítottság hiányában felmentette.

Hirdetés