Meg akarják várni, hogy milyen ellenzéki mozgalom bontakozik ki a mostani tüntetésekből.
Közleményt adott ki Facebook-oldalán a Tanítanék Mozgalom, amelyben a vezetői (Sulyok Blanka, Pilz Olivér, Törley Katalin) azt írták, időt kérnek azoktól, akik még bíznak bennük.
Együtt gondolkodásra van most szükség. Nem akarjuk eltagadni: még mi sem tudjuk, hogyan tovább, pedig az biztos, hogy lenne tennivaló
– írják, hozzátéve, hogy jelenleg a társadalom forrong, és nem látszik még, hogy hová vezet mindez.
"Most nem a szakpolitikai kérdések vannak előtérben, hanem az, hogy képes lesz-e a legújabb tüntetéshullámból egy új, konstruktív ellenzéki mozgalom kibontakozni. Lesz-e igény, kapacitás valódi hálózatépítésre, meg lehet-e tölteni a tüntetéseket olyan célokkal, tartalommal, hogy a tiltakozás ne üresedjen ki, ne fáradjon el, hanem táptalajul szolgáljon egy valódi, békés és eredményes építkezéshez. Hiszen csak ebben az esetben lesz Magyarországon olyan kormányzat, mely meghallja a szakmai érveket, mellyel elképzelhető lesz az oktatáspolitikai együttműködés is" – teszik hozzá.
A Tanítanék emellett örül az állampolgárok tömeges kiállásának, és azt kívánják, hogy legyenek egyre többen, és minél előbb körvonalazódjék érdemi koncepció, aminek érdekében együttműködni is készek.
A közleményben felszólaltak a kormány félelemkeltő propagandája ellen is, amelyet felháborítónak tartanak, és amely a mostani tüntetéseket is igyekszik hamis és negatív színben feltüntetni. "Messzemenően kiállunk a 'Soros-listán' szerepeltetett civilek mellett. Szolidaritást vállalunk az aljas és méltatlan módon célkeresztbe helyezett oktatókkal, tudósokkal, újságírókkal, jogvédőkkel, civil aktivistákkal. Az ellenük folyó, folytatódó rágalomkampány, csakúgy, mint a menekültek ellen irányuló, lassan mindent átitató irracionális gyűlölet elfogadhatatlan a számunkra" – írják.
Emellett elhatárolódnak minden áldozathibáztatástól, általánosító megbélyegzéstől és kirekesztéstől is, legyen szó romákról, muszlimokról, kiszolgáltatott szegényekről vagy határon túli magyarokról. Hozzáteszik, a „fideszes szavazókat” sem gyűlölni, hanem megérteni kell, mert a megosztottság kizárólag a hatalmával rendszeresen visszaélő, erőszaktevő kormánynak kedvez – ahogy az oktatási rendszer süllyedése is –, egyébként pedig az egész országnak árt, de ez az állampolgárokon múlik.
A Tanítanék Mozgalom 2016 legelején jött létre, amikor a miskolci Herman Ottó Gimnázium nyílt leveléhez 35 000 magánszemély és 900 további tantestület, illetve szakmai és civil szervezet csatlakozott, majd több tízezres tüntetéseket szerveztek a jobb oktatásért.