Gulyás Balázs, a Mi vagyunk a többség tüntetések egyik szervezője azt mondja, kiemelkedőnek számít a részvételi kedv az újabb tüntetésen. Nem állnak le szombaton, a tüntetéshullámból mozgalom lehet. A részleteket szombaton jelentik be.
A szombatra meghirdetett újabb tüntetésre 16 ezer ember jelezte részvételét, 45 ezren pedig érdeklődnek iránta. Ez rekord – mondja Gulyás Balázs, a Mi vagyunk a többség tüntetés egyik szervezője, aki korábban a netadós tüntetéseket szervezte. Ebből következtet arra, nem fullad érdektelenségbe az akció. Arra a kormánymédia által sulykolt véleményre, hogy a tüntetést Soros György finanszírozta, Gulyás Balázs azt mondta, „akkor biztos jobb lett volna a hangosítás”. A tüntetés részleteit egyelőre nem ismerni, annyi biztos, a Kossuth térre szervezték meg. Hétfőn a 444.hu azt írta, az előző tüntetésen összeszedték a folytatáshoz szükséges pénzt is. Az első tüntetés a szervezők szerint százezres tömeget mozdított meg, egészen különös hangulatú volt, szürreális képeket hozott.
Az biztos, hogy a lendület nem áll meg a szombati, Kossuth térre meghirdetetett rendezvénnyel. Korábban felvetődött, hogy minden héten tüntetnének, illetve az egészből egy polgári engedetlenségi mozgalmat, vagy a "rendszerváltók mozgalmát" hozhatnak létre, azonban erről Gulyás még nem akart beszélni.
„Nem lőnénk el minden meglepetést szombat előtt. Ha a második tüntetés után megbukik az Orbán-kormány, nyilván nem kell harmadik. Vizsgáljuk az eszközöket, és nem a Fidesz szeme láttára zsűriztetnénk.”
Szombaton jelentik be a további lépéseket, Gulyás szerint a tömeg később konkrét kormányzati lépések ellen is mozgósítható lesz. A cél továbbra is a nyomásgyakorlás: részben a kormányra – azt maga is belátja, hogy új választás kiírásának kevés esélye van –, illetve a kormányváltás eléréséhez szükséges erőkre.
Választásokon a Fidesz megverésére akkor van esély, ha az egyéni körzetekben egyetlen ellenzéki jelölt áll szemben a fideszessel. Gulyás szerint a pártok számára is egyértelművé kell váljon, hogy a tömeg ezt akarja, ráadásul a 8-i eredmények alapján látszik, máshogy nem érhetnek el kormányváltó eredményt.
Felvetésünkre, hogy a taktikai szavazást most sok szavazó elvi alapon elutasította – Miskolcon beszéltünk olyan jobbikossal, aki azt mondta, előbb szavaz a Fideszre, mint az MSZP-re, ahogy a másik körzetben a helyi DK-sok sem akartak az esélyes jobbikosra átszavazni –, Gulyás azt mondta, egy tanulási folyamat kezdetén vannak a választók, szerinte ez a hozzáállás később változhat.
„Az autokráciába tartó rendszert meg kell fékezni, ez közös érdek.”
Négy év múlva esedékes választással számolva sincs korán most elkezdeni beszélni a taktikai szavazásról, illetve a körzetenként egy ellenzéki jelölt szükségességéről.
Az ellenzéknek 8 éve volt erre, látjuk, mire mentek.
Azt mondja, a választók számára is eljött az igazság órája: kiderült, hogy az Orbánt leváltani akaró sokaság sokszínűbb, mint amit az ember Facebook-fala visszatükröz. A pártoknak, véleményformálóknak is van felelősségük ebben, hogy megpróbálják bemutatni a reális helyzetet. A változásra lát egyébként biztató jeleket, például Szabó Gábor Jobbik-pártigazgató hvg.hu-nak adott interjúját, aki arról beszélt, változhat a politikájuk.
Abban bízik, a most szombati demonstráción a civilek és az ellenzéki pártok képviselői felállnak majd közösen a színpadra. Az első tüntetésen is ezt tervezték, hiszen nincs demokrácia ellenzék nélkül, azonban ezt a pártok egy része visszautasította. A közleményeikben arra hivatkoztak, nem akarják a civileket lenyomni. Gulyás annyit mondott, a pártokban van egy félelem azzal kapcsolatban, hogy a támogatóik egy része nem venné jó néven a közös fellépést. Szerinte a mostani tüntetés után világos lehet számukra, hogy nincs okuk félni ettől, de ebbe az irányba mutatnak a korábbi sikeres tárgyalások az egészségügyi és oktatási minimum témájában.
Ez a bizakodás elhamarkodottnak tűnt: időközben a Jobbik bejelentette, továbbra sem állnak színpadra. A párt azzal érvel, nem akarja, hogy a tüntetésnek elvesszen a civil jellege, és hogy valamelyik párt kisajátítsa azt. Magánszemélyként ott lesznek a tömegben. Kérdésünkre, hogy kívülről hoznának-e létre egy nagy ellenzéki pártot, Gulyás azt mondta, a technikai részletekben nem akarnak elveszni. Az a cél, hogy mindenhol csak egy ellenzéki álljon a fideszessel szemben – legyenek azok pártok jelöltjei, vagy civilek – a mostani közhangulat bázisán már elérhető a következő választásig.
Gulyás szerint fontos a választási törvény átalakítása is, a cél az, hogy a parlementben minden párt a valós társadalmi támogatottságával legyen jelen. Kérdésünkre, hogy a vidéki szavazókat hogyan akarják megszólítani – hiszen ott tarolt a Fidesz –, Gulyás azt mondta, a szombati tüntetés első három felszólalója is vidéki volt, valamint felolvastak Márki-Zay Péter hódmezővásárhelyi polgármester levelét. Azt elismeri, nehéz lesz megszólítani azokat, akiket szinte csak a kormánymédia ér el.
El kell jutnunk oda, hogy szembesüljenek azzal, mennyi hazugsággal mérgezték őket az elmúlt években.