A jogvédők szerint az autista fiú édesanyja akár személyiségi jogi pert is indíthatna a kórházzal szemben. Az intézményben viszont úgy látják, hogy betartották a jogszabályokat.
A kaposvári kórház szerint veszélyeztető magatartása és állapota miatt kötözték le azt a beszédképtelen, autista fiút, akinek történetéről az RTL Híradó számolt be múlt pénteken. Az édesanyja mondta el a kereskedelmi televíziónak, hogy a fiát meztelenül, lekötözve találta egy lepedő, takaró és párna nélküli ágyon, a teste tele lett sebekkel, illetve felfekvés is kialakult nála.
A kórház múlt pénteken még nem reagált, de azóta közleményt adott ki az ügyben. Ebben azt írták, hogy a fiút szerintük jogszerűen kötözték le az osztályon, és dokumentálták is mindezt. Állították, hogy a beteg érdekeit és jogait, valamint az ápoló személyzet jogait is figyelembe vették.
„A hozzátartozó – annak ellenére, hogy ő kérte a beteg felvételét – folyamatosan elégedetlenségét fejezte ki a kezeléssel és a munkatársakkal kapcsolatban. Tekintettel a beteg korlátozására és állapotára, bírósági bejelentést tett az intézmény, megtörtént a szakértői vizsgálat, és a bíróság végzésben elrendelte a kötelező gyógykezelést. A kapcsolattartás a hatósággal folyamatos volt, a bíróság a kötelező gyógykezelés fenntartását szükségesnek látta. A bíróság tájékoztatása szerint a bírósági végzés felülírja a gondnok döntését" – közölték.
Szombaton a fiú végül átkerült a pécsi gyerekklinikára Kaposvárról, ahol két hétig volt. Édesanyja ezután azt nyilatkozta: most már tudja, hogy a gyereke jó helyen van.
Az Index megkereste az ügyben a Társaság A Szabadságjogokért (TASZ) jogvédő szervezetet, ahonnan közölték: „a pszichiátrián alkalmazható úgynevezett korlátozó intézkedéseknek szigorú szabályai vannak, a látottak alapján ezek nyilvánvalóan nem kerültek betartásra, még akkor sem, ha azok elrendelésére jogszerűen került sor”. A jogvédők szerint a betegnek sérülhetett a testi épségéhez, egészséghez és emberi méltósághoz való joga.
A TASZ azt is írja: a fogyatékossággal élő személyek jogairól szóló ENSZ-egyezmény már többször felszólította a részes államokat, így tehát Magyarországot is arra, hogy hagyjon fel a kötelezően alkalmazott korlátozó intézkedésekkel, mert ezek a kínzás és más embertelen vagy megalázó bánásmód körébe esnek. Az autista fiú édesanyja a TASZ szerint akár személyiségi jogi pert is indíthatna a kórházzal szemben.
A kórház súlyos jogsértést követett el azzal is, hogy az anyát nem engedték be beteg fiához – tették hozzá.