Hazudott a konzultációs kérdőív – elsőfokon kétmilliós sérelmi díjat ítélt a Fővárosi Törvényszék a Magyar Helsinki Bizottságnak, mert a kormány megsértette jó hírnevét, valótlanságot állított a civil szervezetről a nemzeti konzultációban.
Hiába próbálta a kormány véleménnyé nyilvánítani a nemzeti konzultációban szereplő állítását a Magyar Helsinki Bizottságról, amely szerint a civil szervezet az 5-ös pontban foglaltakban szerint törvénytelenségeket elkövető embereket véd és próbálja elérni, hogy enyhébb büntetést kapjanak tettükért. Az Index tudósítása szerint a Fővárosi Törvényszék megalapozottnak tartotta a Helsinki októberi keresetét, hogy ez a két állítás
Soros György azt is el akarja érni, hogy a migránsok enyhébb büntetést kapjanak az általuk elkövetett bűncselekményekért.
Soros György jelentős összegekkel támogat olyan szervezeteket, amelyek segítik a bevándorlást, és védik a törvénytelenségeket elkövető bevándorlókat. Ilyen például a Helsinki Bizottság, mely a határzár tiltott átlépése kapcsán azzal érvelt, hogy aggályosnak tekinthető a jogellenes belépéssel kapcsolatos súlyos jogkövetkezmények alkalmazása.
megsérti az egyesület jó hírnevéhez fűződő jogait. Az elsőfokú ítélet szerint ezért a kormánynak kétmillió forint sérelemdíjat kell fizetnie a Helsinkinek – úgy tudjuk, egyelőre még senki nem nyújtott be fellebbezést.
A kormány először védte, hogy tényállítást tartalmaz a konzultációs ív, majd arra hivatkozott, a megfogalmazott állítások csak vélemények. A bíróság szerint azonban hamis színben tünteti fel a Helsinki tevékenységét a két tétel. A civilek által kért 8 milliós sérelemdíjat a bíróság túlzónak ítélte, 2 milliót azonban megítélt. Az ítélet nem jogerős.
2017 decemberében a Helsinki közölte, hogy Fővárosi Ítélőtábla úgy döntött, nem terjeszthető tovább a konzultációs ív a jó hírnév megsértése miatt. A kormány ezt úgy kommentálta: a Helsinki nem engedi, "hogy a magyarok elmondják véleményüket a mindannyiunkat érintő bevándorlási tervekről".