Visszatért a politikai elemző a blogíráshoz, a választási kampány indulásakor, Orbán évértékelője után azt írta, a mostani felállás csak három esetben bukhat meg.
Le is írja blogján, melyek ezek a lehetséges forgatókönyvek:
- ha a Fidesz támogatottsága valamilyen okból összeomlik,
- ha az ellenzékből kiemelkedik egy politikai szereplő, aki magához tudja vonzani a kormányváltó szavazatok elsöprő többségét,
- ha az ellenzék képes kialakítani egy hatékony, szavazói szinten is működőképes együttműködést az egyéni választókerületekben. Érdemes mindhárom lehetőséget részletesen megvizsgálni.
Török kifejti, hogy az elmúlt nyolc évben a Fidesz támogatottsága kétszer ingott meg, először a 2011-ben kezdődött erózió kezdetekor, ennek a mélypontja 2012 közepén jött el, ekkor a teljes népességben 15-21 százalék közé mérték a kutatók a párt támogatottságát. Ugyanekkor az MSZP 15-17 százalékos eredményeket produkált. A másik megingás a 2014-es önkormányzati választások után jött el, ekkor két fontos időközit (Tapolca, Veszprém) is bukott a Fidesz, korábbi szavazóinak egy része mindkét egyéni választókörzetben dezertált.
De 2018 elején a kormánypárt nagyjából ott tart, mint 2014 elején volt, akkor 28 és 39 százalék közé mérték januárban a pártot, most 26 és 46 közötti eredményeket látunk, írja Török.
Összességében úgy vélem, hogy bár a kampány eddigi dinamikája okán van oka a Fidesznek az aggodalomra, a párt olyan tudatos napirendi politikát és kommunikációt folytat, olyan következetesen építi fel a vezető témáját, továbbá ehhez olyan brutális erőforrásokat tud rendelni, hogy nagy valószínűséggel képes lehet a már meglévő szavazóinak „megvédésére”. A Fidesz támogatottsága okán tehát 2018-ban nem várható a centrális erőtér megroppanása.
A második pontban az elemző kifejti, hogy a bukás másik útja az lehet, ha valaki kiemelkedne az ellenzéki oldalon, és képes lenne magához vonzani a többi ellenzéki párt szavazóinak jelentős részét. Ebben az esetben a Fidesz nem egy megosztott ellenzékkel állna szemben, hanem hasonlóan a kétezres évekhez, egy hozzá mérhető támogatottságú párttal. Fontos látni, hogy 2002-ben és 2006-ban is több listás szavazatot kapott, mint 2014-ben, mégis veszített, hiszen az MSZP mindkét választáson nála is jobban szerepelt.
Ha tehát lenne egy Ellenzéki Párt, amely mögött valóban ott állna az összes kormányváltást kívánó szavazó, a Fidesz ma is nagyon nehéz helyzetben lenne: a kutatások többsége szerint feltehetően veszítene, sőt, a választási rendszer miatt akár nagyon komolyan kisebbségbe is szorulhatna.
Törekedett erre az MSZP és a Jobbik is, de ma nincs ilyen ellenzéki párt, a magyar ellenzék messzebb van ettől a helyzettől, mint volt 2014-ben. Török azt írja, az előttünk álló hetekben nem képzelhető el egy „olyan helyzet, amelyben egy párt kiemelkedése, a Fideszt meghaladó támogatottsága okán a centrális erőtér megdőlne”.
Az utolsó pontban azt írja az elemző, hogy „a centrális erőtér számára az lehet még veszélyes, ha a Fidesz stabilitása és az ellenzék megosztottsága mellett is képes lehet az ellenzék arra, hogy az egyéni választókerületekben hatékony, a választók által is követett együttműködést hozzon létre”. Látszólag ettől messze vagyunk, de fontos rögzíteni, hogy a Jobbik saját maga átpozicionálásával zavart okozott a centrális erőtérben: „az eddig a Fidesztől egyértelműen jobbra álló, a radikális, szélsőjobboldali pozícióval leírt és az ellenzék többi részével együttműködésre képtelen, a nem jobbikos ellenzéki szavazók számára vállalhatatlan párt mérséklődésével felborította vagy legalább megingatta a Fidesz által megálmodott sajátos háromszöget.”
Török Gábor írását azzal zárja, hogy:
Sok minden történhet még, lehet, hogy tévedünk a Fidesz helyzetét illetően, lehet, hogy lesz ellenzéki erő, amely végül mégis kiemelkedik, de a mai tudásunk alapján, a fundamentumok ismeretében megítélésem szerint egyértelműen az egyéni kerületi verseny és taktika a 2018-as választás legfontosabb kérdése és egyben a legjelentősebb tétje.