Miután a számvevőszék sorra büntette az ellenzéki pártokat – a Jobbikot 331 millióra – a Nemzetgazdasági Minisztérium, ahol pár hónapja hoztak szabályt a fizetési szigorra, most mégis fellélegezhetnek a megbírságolt pártok, de van egy kikötés.
Volner János szerda délelőtti sajtótájékoztatóján megerősítette, pártja nem fizet, de hozzátette, a Jobbik egyébként is egy vagyontalan párt. Vona Gábor kedden jelentette be azt, hogy hiába szabott 15 napos határidőt nekik az ÁSZ a 331 millió befizetésére, a Jobbik nem fizet, inkább jöjjön, aminek jönnie kell. Azt pontosan tudni, mi az, ami jön: a következő lépés ugyanis az inkasszó, amit majd az adóhivatal vet ki a Jobbik számlájára.
A hvg.hu kedden rámutatott, a Jobbikot egy olyan rendeletmódosítás fojtogatja, amit ősszel hoztak az NGM-ben, hogy ha egy párt nem fizeti be önként az Állami Számvevőszék felhívásában szereplő büntetést, akkor az Államkincstár megkeresése alapján intézkedik a NAV, és adóként hajtja be azt.
Mostani közleményében azonban azt írja a minisztérium, hogy ugyan az ÁSZ megállapítását követően a tiltott párttámogatásnak megfelelő összeget az érintett pártoknak kell befizetniük, és ennek megfelelő összegű büntetés érvényesítése a Magyar Államkincstár feladata, de a MÁK az érintett pártoknak féléves felkészülési időszakot biztosít, kérelemre részletfizetési lehetőséget ajánl fel, melynek kezdete ez év július elseje.
A nemzetgazdasági miniszter azt javasolta a NAV-nak, hogy mindezek figyelembe vételével ne indítson behajtási eljárást, és ne érvényesítsen inkasszót az országgyűlési választásokat megelőzően. Így az Állami Számvevőszék által előírt fizetési kötelezettségek a pártok választások előtti költségvetési gazdálkodását és a kampány támogatásokat nem érintik. A törvényeket mindenkinek be kell tartani, a politikai pártoknak is, a törvénysértés következménye alól felmentést adni senkinek nem lehet. Az érintett politikai pártokat felszólítjuk arra, hogy a törvénytelen gazdálkodás miatti befizetési kötelezettségek ütemezéséről, a részletfizetés rendjéről kezdeményezzenek egyeztetést a Magyar Államkincstárral, valamint a Nemzeti Adó- és Vámhivatallal – áll a közleményben.