Puczi Béla élete és az emléktábla sorsa is kalandos.
Vasárnap felavatják Puczi Béla emléktábláját a Nyugati pályaudvaron – írja a 24.hu. Puczi marosvásárhelyi roma volt, az egyike azoknak, akik az 1990-es pogrom idején a magyarok segítségére siettek. Emiatt Romániában börtönbüntetésre ítélték, szabadulása után pedig Magyarországra érkezett, ahol menekülttáborba zárták. Tíz évvel később kapta meg az állampolgárságot, de addigra tönkrement az élete, a Nyugati téren élt hajléktalanként, és itt halt meg 2009-ben.
Magyarokat mentett, majd Budapesten halt meg hajléktalanként
Emléktáblát akar a roma közösség állítani annak az erdélyi Puczi Bélának, akinek vezetésével 1990-ben a cigányok csapata véget vetett a marosvásárhelyi pogromnak. A férfi végül Budapesten halt meg hajléktalansorban - a bevándorlási hivatalban azt mondták neki, van a fajtájából elég, minek akar idejönni.
Ezzel indokolta a roma közösség azt, miért a Nyugatiban akar megemlékezni róla. Setét Jenő roma polgárjogi aktivista gyűjtést indított az emléktáblára, és a pénz össze is jött, ám a MÁV közölte: a vasúttársaság területén csak arról lehet megemlékezni, aki összefüggésbe hozható a vasúti közlekedéssel. Márpedig Puczi nem volt a MÁV dolgozója.
Az elutasítást követően a Roma Sajtóközpont indított petíciót, és végül a MÁV engedett: a táblát a pályaudvar falán helyezik el vasárnap délután.