Az elmúlt egy hónapban a Fidesz támogatottsága egy százalékpontot növekedett, az MSZP gyengült, a Jobbik stagnál. Tízből négy megkérdezett szerint a baloldali ellenzéknek civil, szakértő miniszterelnök-jelölttel van nagyobb esélye a 2018-as választásokon, és negyed annyian gondolják úgy, hogy pártpolitikussal.
A pártok
A Publicus Intézet legfrissebb, vasárnap publikált felmérése szerint:
- Az elmúlt egy hónapban a Fidesz támogatottsága egy százalékpontot növekedve 27 százalék. A biztos szavazó, pártválasztók körében a Fidesz támogatottsága 50 százalék. A párt szavazóinak aktivitása csökkent.
- Az MSZP támogatottsága ebben a hónapban egy százalékpontot csökkenve 9 százalék. A biztos szavazó, pártválasztók körében az MSZP támogatottsága 14 százalék. A párt szavazóinak aktivitása növekedett.
- A Jobbik támogatottsága nem változott, így továbbra is 10 százalék. A biztos szavazó, pártválasztók körében a Jobbik támogatottsága 17 százalék. A Jobbik támogatóinak aktivitása csökkent.
- Az LMP szavazóinak száma nem változott, továbbra is 5 százalék, a biztos szavazó, pártválasztók körében 7 százalék.
- A DK támogatottsága most egy százalékpontot növekedett, és 4 százalék, a biztos szavazó, pártválasztók körében 5 százalék.
- Az Együtt és Párbeszéd együttműködése okán összesített támogatottságot közölnek - ez ebben a hónapban egy százalék.
- A Kétfarkú és Momentum támogatottsága változatlanul egy százalék.
- Az MLP szavazóinak aránya ebben a hónapban sem érte el az egy százalékot.
- A bizonytalanok aránya 41 százalék.
A balos jelölt, balos összefogás
- Tízből négy megkérdezett (39 százalék) szerint a baloldali ellenzéknek civil, szakértő miniszterelnök-jelölttel van nagyobb esélye a 2018-as választásokon, és negyed annyian (12 százalék) gondolják úgy, hogy pártpolitikussal.
- Az MSZP, a Jobbik és a bizonytalan szavazók körében a legmagasabb (51, 49 és 38 százalék) azok aránya, akik szerint szakértő, civil miniszterelnök-jelölttel van több esélye a baloldalnak a 2018-as választásokon. A kormányváltást akarók körében ez az arány 52 százalék, míg 13 százalék szerint pártpolitikus jelölttel van nagyobb esély.
- A megkérdezettek fele (42 százalék, 42 ellenében) tudja elképzelni, hogy egy pártoktól független, szakértő, baloldali ellenzéki miniszterelnök-jelöltre szavazzon, míg a kormányváltást akarok háromnegyede (75 százalék, 15 százalék ellenében). Az MSZP szavazók körében 95 százalék ez az arány, a Jobbik szavazók esetében pedig 54 százalék. A bizonytalan szavazók többsége (43 százalék, 25 ellenében) is el tudja képzelni, hogy egy pártoktól független, szakértő, baloldali ellenzéki miniszterelnök-jelöltre szavazzon.
- Tízből hat megkérdezett (61 százalék) szerint az ország érdekében szükség lenne egy valódi, erős, baloldali együttműködésre. Ezzel az állítással minden vizsgált társadalmi csoport egyetért, leginkább az MSZP és a Jobbik szavazók (95, illetve 65 százalék), de a bizonytalan és a Fidesz szavazók is (59 és 50 százalék). A kormányváltást akarók körében tízből nyolc megkérdezett gondolkodik így (81 százalék).
- A megkérdezettek többsége, 47 százalék 30 ellenében, úgy gondolja, hogy a baloldali ellenzék egy civil, szakértő miniszterelnök-jelölttel érdemben tudja növelni a támogatottságát. Ebben minden társadalmi csoport így gondolkodik, kivéve a Fidesz- és a kormányváltást nem akaró szavazókat (32, 32 százalék). Leginkább az MSZP és a Jobbik szavazók (72 és 56 százalék), valamint a bizonytalanok (48 százalék, 16 ellenében) gondolkodnak így.
- Az összes megkérdezett körében enyhe kisebbségben (35 százalék 45 ellenében) vannak azok, akik szerint egy igazi baloldali együttműködés képes lenne 2018-ban megnyerni a választásokat. Azonban az MSZP és a bizonytalan szavazók körében többségben van ez az álláspont (69 és 33 százalék), míg a Jobbik szavazók körében szintén enyhe kisebbségben (44 százalék, 52 ellenében).
*
A Publicus Intézet a Vasárnapi Hírek megbízásából, november 11 és 15 között, 1001 fő megkérdezésével készített reprezentatív közvélemény-kutatásban vizsgálta a pártok támogatottságát és a szavazási hajlandóságokat.