Hatalmas a szakemberhiány az építőiparban, ha kivárjuk, hogy munkába álljon a kőműves, akkor is folyamatosak a fennakadások, az OKJ-s utánpótlásképzéssel is vannak gondok, miközben a magyar vállalkozó nem tud versenyezni a külföldi fizetésekkel.
Az utóbbi időben fellendült a magyar építőipar, de a szakemberhiány miatt még égetőbbnek érezni az ágazati problémákat, derül ki az Abcúg cikkéből. Az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetségének (ÉVOSZ) elnöke, Koji László szerint azért állt elő ez a helyzet, mert 2008 és 2013 között 80 ezer foglalkoztatott nem kellett az iparágnak, annyira nem voltak beruházások.
Akkor egy szakmunkás az átlagbér 70 százalékát kereste, azonban most folyamatosak az állami megrendelések, kellene a munkaerő, de a felmérések szerint 20-25 ezer magyar építőipari szakmunkás külföldön dolgozik. Őket szinte lehetetlen hazacsábítani, kinn nettó 300 ezer forintot is megkereshetnek.
A következő tizenöt évben sem lesz elegendő munkás, mert ahhoz már látnunk kellene, hogy többen jelentkeznek a képzésekre. Ezzel a problémával együtt kell élni – mondta Koji.
Egy OKJ-s tanfolyamot elvégző magasépítő technikus a lapnak azt mondta, a kétéves képzés az elején kicsit gagyinak tűnt, felesleges elméleti órákkal töltötték ki a tanrendet, például művészettörténettel. Azonban a legfontosabb tantárgyakat, amik tényleg kellenek is egy építkezésen, mint például a statika vagy az építéstechnika, azokat nagyon elő sem vették az első évben vagy csak minimális óraszámban.
A legnagyobb munkánk az első évben egy rózsaablak volt, amit számítógéppel szerkesztettünk meg. Ez volt a csúcs – mondta a lapnak a húszéves fiú.
Később rájöttek, sok az elmélet, ami a gyakorlat rovására megy és egy év alatt megpróbálták lenyomni 4 évnyi középiskolai anyagot. Az OKJ-s vizsgán egy fiúnak kéményt kellett építenie, de azt is egy elavult módszerrel, mert az iskolának nem voltak meg a szükséges eszközei a modernebbhez.
Egy vállalkozó, aki folyamatosan küzd a képzetlen munkaerővel, azt mondta, hogy „nem találok nemhogy normális, de semmilyen embert. Még a hülyék is kimentek külföldre, és maradtak a leghülyébbek”.
Aki magánemberként építkezne vagy újítana fel, ennek a szakági táplálékláncnak a legalján van. A cikk egyik megszólalója két és fél éve fogott bele felújításba, a munkálatok azóta is tartanak. Ugyanis az építési vállalkozó hol eltűnik, hol megjelenik.
* * * Személyi hitel, ha rövid időn belül pénzre van szükség
Előfordul, hogy hirtelen nagyobb összegre van szükségünk – pl. lakásfelújítás, autóvásárlás –, ebben a helyzetben a személyi kölcsön lehet az ideális megoldás, ugyanis akár egy héten belül a számlánkon lehet a szükséges összeg. A Bankmonitor személyi kölcsön kalkulátorával pár perc alatt kiválasztható a legkedvezőbb hitelajánlat.