Kedden a Kúria úgy döntött, hogy lehet népszavazás a vagyonnyilatkozatokról. A kérdés arról szól, hogy rendszeresen vessék össze a vagyonnyilatkozatokban szereplő adatok helytállóságát a hatósági nyilvántartásokkal. A Nemzeti Választási Bizottság (NVB) a nyáron úgy döntött, hogy nem hitelesíti a kérdést, de a Kúria felülbírálta ezt, így indulhat az aláírásgyűjtés a népszavazásért. A végzés jogerős.
A kormánypárti Origo megkérdezte Gulyás Gergely Fidesz-frakcióvezetőt a kérdésről. „Semmi gondunk nincs ezzel a kezdeményezéssel, jó szívvel tudjuk támogatni” – mondta Gulyás, akinek párttársa, Rogán Antal korábban nehezen találta el, pontosan hány négyzetméteres is a lakása, így korrigálnia kellett nyilatkozatát.
„Azt látjuk, hogy az ellenzék gyengesége miatt szokássá vált, hogy a parlamentben is megfogalmazható, és a kormánypártok által el nem utasított kérdéseket magánszemélyek népszavazási kérdésként fogalmaznak meg. A népszavazás egy fontos, de kiegészítő intézménye a parlamentáris demokráciának” – mondta most Gulyás.
A hvg.hu megkérdezte az MSZP-t, támogatják-e a népszavazást és az aláírásgyűjtést. Azt írták, hogy a vagyonnyilatkozatokkal kapcsolatban a párt komplex javaslatcsomagot állított össze, amit többször beterjesztett már az országgyűlés elé, de a fideszes képviselők ezt nem támogatták. „Mi minden olyan kezdeményezést támogatunk, amely arról szól, hogy az állam működése átláthatóbb legyen, a képviselők vagyoni helyzete átlátható és követhető legyen, ezért is fogalmaztunk meg hasonló javaslatot. A 2018-as választás pontosan arról szól, hogy az ilyen ügyekben azonnal törvényt lehessen alkotni” – írta érdeklődésünkre az MSZP.
Szerinte 2018 a népszavazások választása is lesz, hiszen azok a népszavazási kezdeményezések, amelyek arról szóltak, hogyan lehet felszámolni az államilag szervezett korrupciót, hogyan lehet fizetési bérplafont bevezetni, hogyan lehet a vagyonnyilatkozati rendszert átalakítani, azokról mind dönteni lehet 2018 áprilisa után, és akkor nem kell se a választási bizottsághoz, se a Kúriához, se Alkotmánybírósághoz fordulni. „Egyszerűen egy törvényjavaslattal az új parlament erről dönteni tud” – írta válaszában a párt.
Az aláírásgyűjtésekben sikeres (egyelőre másban nem) Momentumot is megkérdeztük, mit szól a mostani, formálódó népszavazáshoz és esetleges aláírásgyűjtéshez. Azt válaszolta, tanulmányozza a kérdést és várja a kezdeményezők megkeresését. A héten pedig dönt arról, beszáll-e a gyűjtésbe.
A Fidesz korábban kifarolt a mobilgátas, a vasárnapi boltzáras, az olimpiás és a korrupciós népszavazásból is.