Itthon hvg.hu 2017. október. 09. 07:43

Akadozik az ellátás az egyik fontos vakcinából

Sok helyen hiánycikk az agyhártyagyulladást okozó meningococcus B elleni vakcina, miután, bár csak ajánlott védőoltásról van szó, egyre több szülő szeretné beoltatni vele gyermekét – írta a Magyar Idők.

Nagyon nehéz beszerezni az agyhártyagyulladást okozó meningococcus B elleni oltóanyagot, és ez aggodalomra ad okot – mondta a Magyar Időknek Rovács Melinda nyergesújfalui házi gyermekorvos.

A vakcinából attól függően, hogy mekkora gyerek kapja, két vagy négy adagot kell beadni ahhoz, hogy kialakuljon a teljes védettség, ám most kétséges, ­hozzájut-e a szülő időben a következő adaghoz.

Póta György, a Házi Gyermekorvosok Egyesületének elnöke megerősítette, valóban bizonytalan az ellátás az oltóanyaggal, ahogyan az is igaz, hogy azok a patikák, amelyek saját maguk szerzik be, az átlagosnál is jóval drágábban árusítják.

Az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézettől szerint azért akadozik az ellátás, mert bár a gyártó cég, a GSK egy nagyobb szállítmányt hozott be az országba, az valóban október végi lejáratú, ezért a nagykereskedők csak limitált mennyiségben forgalmazzák.

A GSK-nál közölték, hogy november elején újabb nagyobb mennyiségű, hosszabb lejáratú vakcina érkezik, azzal az év hátralévő részében várhatóan biztosított lesz a folyamatos ellátás.

A cég az oltóanyagokat évek óta ugyanazon az áron értékesíti, de miután a termék szabadáras, és nincs rá tb-támogatás, a végső árat a patikák szabják meg.

A gennyes agyhártyagyulladás veszélyességét jól mutatja, hogy 2015-ben itthon minden negyedik beteg belehalt a fertőzésbe. A betegséget okozó meningococcus C elleni védőoltás már bekerült az oltási rendbe, kétéves korig ingyenesen megkapják a kicsik.

A C mellett a B típus okozza hazánkban a legtöbb esetet, ennek ellenére a háziorvosok eddig eredménytelenül kérték, hogy az állam biztosítsa azt is térítésmentesen.


 

Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 09. 12:00

Trump szóban már Putyin szintjén van, de mégis mit akar Grönlandtól, Kanadától és a Panama-csatornától?

A megválasztott amerikai elnök nem zárja ki, hogy katonai eszközökkel szerezzen meg a három kiszemelt területből kettőt, az USA északi szomszédját pedig gazdasági nyomásgyakorlással kényszerítené az 51. állammá. Donald Trump a harcias megnyilvánulásai alapján annyira veszi komolyan a határvonalakat, mint az Ukrajnát “nácítlanító” Oroszország, bár arra szerencsére kevés az esély, hogy az amerikai hadsereg bármely országot lerohanja. Összeszedtük, miért került a három kiemelt célpont Trump fókuszába.